W tym dziale znajdują się tabelaryczne zestawienia naszych indywidualnych i teamowych osiągnięć sportowych, podzielone według sezonów paralotniowych począwszy od 2003 a skończywszy na obecnym. Na poszczególnych podstronach znajdziesz wszystkie zawody uszeregowane według dat ich rozgrywania oraz zestawienia końcowe OLC/XCC, PLP i Rankingu.

Dla tych Internautów, którym obce są reguły rywalizacji w poszczególnych wymienionych tu zawodach/mistrzostwach/itp., poniżej zamieszczam mini-słowniczek:

Puchar przelotów

(na naszej stronie częściej określane jako OLC lub XCC)

Międzynarodowa rywalizacja w przelotach wykonywanych w dowolnym miejscu i czasie, dokumentowanych za pomocą GPS’ów, loggerów i ewentualnie barografów w variometrach i rejestrowanych na specjalnie przeznaczonym do tego celu serwerze internetowym. Brzmi groźnie (szczególnie sposób dokumentowania lotów), ale wierzcie – zabawa jest przednia!

Zawody prędkościowe i przelotowe

(mistrzostwa narodowe i międzynarodowe, Puchar Świata itp.)

Zawody, często o randze otwartych mistrzostw kraju, polegające na obleceniu przez zawodników wyznaczonych przez organizatorów tras, najczęściej w jak najkrótszym czasie. Punkty trasy (konkretne współrzędne geograficzne) wprowadzane są do GPS’ów, dzięki którym pilot w trakcie lotu wie gdzie ma polecieć. Po wylądowaniu z GPS’ów sczytywane są dane i na tej podstawie wyłania się zwycięzców. Proste prawda?!

Ranking Pilotów Paralotniowych

(Polski Ranking Aeroklubu Polskiego oraz Międzynarodowy Ranking FAI)

Polski ranking tworzony jest na podstawie zgłoszonych do Rankingu zawodów prędkościowych. Pilot, który brał udział w takich zawodach automatycznie dostaje odpowiednio przeliczone punkty do rankingu. Oznacza to, że im pilot więcej imprez objeździ i im wyższe miejsca tam zajmie, tym więcej zdobędzie punktów do Rankingu (jednak liczba konkurencji, z których brane są pod uwagę punkty przeliczeniowe jest ściśle określona i różna w różnych latach: np. 2003 i 2004 to 12 konkurencji w tym max. 2 z poprzedniego sezonu, a w 2005 to 6 zawodów w tym max 2 z poprzedniego sezonu). Na podstawie Rankingu z końca sezonu wybierana jest Polska Kadra na następny sezon.

Międzynarodowy ranking podobnie jak nasz narodowy, tworzony jest z najlepszych startów danego pilota w zawodach prędkościowych i przelotowych. Różni się liczbą branych do punktacji wyników oraz tym, że jest aktualny pierwszego dnia każdego miesiąca. Rankingiem zarządza FAI (Fédération Aéronautique Internationale).

Logo FAI hanggliding/paragliding

Dla dociekliwych mamy lekturę. To "Kodeks sportowy FAI cz. 7B klasa O Paralotnie". Pod tym skomplikowanym tytułem kryje się elementarz wszystkich paralotniarzy, którzy mają ambicje współzawodniczyć między sobą. Przekierowanie prowadzi do polskiego tłumaczenia tego dokumentu, które jest własnością Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. Umieszczenie linku na naszej stronie proszę traktować jako formę popularyzacji a nie uzurpowanie sobie praw jego własności (mamy nadzieję, że PSP nie ma nic przeciwko temu).

Jeśli wszystko jest już jasne, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wynikami. Wystarczy rozwinąć sobie wybrany sezon liczony zwykle od października ubiegłego roku do września bieżącego roku.

Uwaga techniczna - kliknięcie na logo zawodów spowoduje otwarcie w nowej zakładce pełnych wyników danych zawodów.

Nasze wyniki

Wyniki teamowiczów z rywalizacji sportowej w 2024 roku.

 

  Polish&Irish Paragliding Open, Chabre Laragne (), 15-21.06.2024

Tegoroczne Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane we Francji. Pomimo dużej odległości, na zawodach stawiło się 67 chętnych ścigantów z Polski (plus kilku krajan reprezentujących inne państwa). Łącznie podczas zawodów latało 108 sportowców. Warunki pogodowe pozwoliły na rozegranie tylko 2 konkurencji o długości 53 i 81km.  Podobnie jak w zeszłym roku, z naszego teamu - na zawody wybrał się tylko Greg. Mistrzem Polski został Mateusz Gajczewski, a Greg zajął 64 pozycję wśród Polaków (44 w klasyfikacji Polish Sport Class i 101 w Overallu).

Wyniki z 2023 roku teamowiczów biorących udział w rywalizacji sportowej.

 

  Polish&Slovenian Open / PreWorld Junior PG Championship, Tolmin (), 27.08-1.09.2023

Tegoroczne Mistrzostwa Polski zorganizowane w Dolinie Soczy jak wskazuje sama nazwa zawodów miały również rangę mistrzostw Słowenii oraz PrzedMistrzostw Świata Juniorów. Warunki meteo pozwoliły na rozegranie tylko 3 konkurencji o średniej długości 55km (z czego jedna została przerwana) ze startowiska Kobala oraz Lijak. Łączna liczba zawodników to 128, a wśród nich 63 Polaków. Z kilkuletnich obserwacji widać, że w naszym teamie duch sportowy, delikatnie ujmując, nieco wygasa, stąd w tych zawodów mieliśmy tylko jednego reprezentanta - Grega. Mistrzem Polski po raz kolejny został Michał Gierlach, a Greg zajął 44 lokatę (18 w klasyfikacji Polish Sport i 86 w Overallu).

 

XCONTEST 2023 Świat

Zestawienie 245 polskich przelotowców (oczywiście mowa o tych którzy zdecydowali się na rejestrację swoich przelotów na serwerze xcontest) można przeglądać - jak w przypadku wszystkich zawodów prezentowanych na tej stronie - klikając na powyższe logo.
Tabela z osiągnięciami naszych pilotów przedstawia się następująco:

Pilot Lokata OPEN
Lokata SPORT
Punkty Paralotnia Liczba lotów
Janusz Fuzowski
11 5 1206,68 Flow Fusion
15
Grzegorz Fabijaniak
42 21 825,86 Gin Bonanza 2
8
Piotr Besser 109 74 437,53 Gradient Aspen 5
31

Zawody z 2022 r.

 

  Niviuk Paragliding Open 2022, Ager (), 1-7.05.2022

Zawody Niviuk Open zostały zorganizowane we współpracy z producentem paralotni w weekend pierwszomajowy w pierwszym patrząc od południa paśmie Pirenejów.  Jak na rangę zawodów stawiło się rekordowo dużo chętnych bo 143  zawodników w tym 7 Polaków. Z naszego teamu udział wziął tylko Sław(ny). Pogoda nie rozpieszczała dlatego rozegrano jedynie 2 konkurencje (88km i 22 km). Sław(ny) w obydwu taskach popełnił szkolne błędy i zajął ogólnie daleką 129 pozycję.

 

  Bulgarian/Czech/Slovak Open Championship 2022, Sopot (), 3-9.07.2022

Mistrzostwa Paralotniowe Bułgarii, Czech i Słowacji zostały zorganizowane w Sopocie w Bułgarii. Sklasyfikowanych zostało 87 zawodników głównie z tych trzech krajów. Ale z naszego temu walczyli Dudi i Sław(ny) zajmując ostatecznie odpowiednio 66 i 73 lokatę. Rozegrano jedynie trzy ale za to ciekawe konkurencje. Można było latać po górach lub po górach i po płaskim.

 

XCONTEST 2022 Świat

Polskie serwery przelotowe nie mają jakoś szczęścia do długiego żywota. Grupa polskich entuzjastów przelotów postanowiła zatem przenieść się na działający z sukcesem od wieeelu lat serwer xcontest. Zasady nowego pucharu przelotowego znajdziesz klikając na grafikę zawodów powyżej. W sumie 178 polskich pilotów przesyłało swoje loty deklarując udział w tym konkursie.

A oto wyniki teamowiczów, którzy zdecydowali się umieszczać tam swoje przeloty (jak widać mowa tu o tylko trzech teamowiczach):

Pilot Lokata OPEN
Lokata SPORT
Punkty Paralotnia Liczba lotów
Grzegorz Fabijaniak 9 4 1117,15 Gin Bonanza 2
9
Piotr Besser 44 24 667,14 Gradient Aspen 5
31
Janusz Fuzowski 59 36 584,80 Flow Fusion
5

Zawody w 2021:

  Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2021, Gemona (), 12-18.06.2021

Polish Paragliding Open czyli Otwarte Paralotniowe Mistrzostwa Polski zorganizowane zostały w tym roku w rejonie Gemona del Friuli.  Zawody odbyły się w tygodniu poprzedzającym termin PWC (pucharu świata), co zachęciło pilotów z czołówki światowej do przybycia w celu oblatania miejscówki. W sumie stawiło się 116 zawodników w tym 61 Polaków. Z naszego teamu udział wzięli Greg, Sław(ny), Dudi i Pachulak. Rozegranych zostało 5 konkurencji od 49 do 83 km o zróżnicowanych możliwościach oblotu trasy. Należało dostosować trasę lotu do warunków meteo oraz klasy paralotni (niekiedy trzeba było lecieć pod wiatr co w przypadku wolniejszych paralotni skutkowało problemem w dotarciu do celu).

Miejsca naszych: Greg - 23 w PMP i 7 w klasie Sport PMP, Dudi - odpowiednio 41 i 22, Pachulak - 45 i 25, Sław(ny) - 50 i 30.

 

Pucharu przelotów w tym roku w ramach XCPortal nie zorganizowano. A więc jesteśmy świadkami "śmierci" kolejnego serwera internetowego do rejestracji lotów paralotniowych.

Pandemia koronawirusa covid-19 zwanego też Sars-Cov-2 skutecznie zniechęciła nas do udziału w rywalizacji sportowej.

 

 

Oto wyniki sportowe w sezonie zawodniczym A.D.2019.

  Polish Paragliding Open Championship 2019, Levico Terme (), 16-22.06.2019

Otwarte Paralotniowe Mistrzostwa Polski w 2019 roku rozegrane zostały po raz drugi w historii w miejscowości Levico Terme (poprzednio w 2010). O ile 9 lat temu zawody zdominował deszcz, o tyle w bieżącym pogoda nie przeszkodziła w rozegraniu 4 ważnych konkurencji (od 44 do 60km). W zawodach wzięło udział 106 pilotów w tym 83 Polaków. 3 taski rozegrano ze startowiska Vetriolo Terme - lataliśmy w dolinie Valsugana. Ostatniego taska rozpoczynaliśmy z Costalungi niedaleko mekki paralotniarstwa polskiego - Bassano. Zawody wygrał Słowak Robert Kaucarik przed Michałem Gierlachem i Węgrem Lorantem Falucskai. Jak łatwo się domyślić Mistrzem Polski został Michał Gierlach, srebro zdobył - Krzysztof Schmidt a brąz - Mariusz Wiśniowski. Lokaty zawodników z naszego teamu to: 41 - Sław(ny), 44 Pachulak, 56 - Dudi. Wszyscy startowaliśmy na skrzydłach klasy EN C a więc najważniejszymi dla nas wynikami są rezultaty z klasy sport: Sławek Kędziak zajał 16 lokatę, Rafał Pachulski - 19, a Grzesiek Dudka - 30.

 

  Polish Sport Class Cup 2019, Pieve di Alpago (), 30.06-7.07.2019

Zawody to kontynuacja pomysłu K. Bułgakow i M. Gierlacha polegającego na ograniczeniu udziału zawodników użytkujących paralotnie w klasach od szkolnej poprzez rekreacyjną na sportowej kończąc (od EN-A do EN-C). Pierwszy termin (majowy) nie wypalił z powodu załamania pogody, co poskutkowało niestety niewysoką frekwencją w terminie rezerwowym na przełomie czerwca i lipca. Stawiło się tylko 37 zawodników, w tym jedyny z naszego teamu - Greg. W kapryśnych warunkach pogodowych rozegrano 4 konkurencje od 41 do 68 km. Zawody wygrał Włoch Federico Nevastro, a nasz zawodnik - Grzegorz Fabijaniak uplasował się na 12 pozycji.

 

  Georgia-Ukraine Friendship Open Cup 2019, Kvareli (), 13-17.08.2019

Zawody w górach Kaukazu o nazwie Puchar Przyjaźni Gruzińsko-Ukraińskiej zgromadziły 42 zawodników z 10 krajów. Baza zawodów znajdowała się w winnicy(!) w wiosce Shilda niedaleko miejscowości Kvareli. To pierwsze zawody rangi FAI2 w historii Gruzji. Co ciekawe, pierwsza oficjalna konkurencja paralotniowa rozegrana została na dystansie 100 km. Zawody wygrał Rosjanin Konstantin Tregubov przed dwoma Japończykami. Najlepszym z Polaków był reprezentant naszego teamu - Sławek Kędziak zajmując 20 lokatę. W klasyfikacji sport - Sław(ny) został sklasyfikowany na 5 miejscu.

 

XCPortal 2019 Świat

Z niezrozumiałych względów na serwerze XCPortal w tym sezonie konkursy ruszyły wiosną (uwzględniając jednak loty z ubiegłorocznej jesieni) oraz zniknęły archiwalne konkursy. Niemniej jednak, swoje loty rejestrowało 801 paralotniarzy. Jak zwykle zawodników podzielono na 3 klasyfikacje: SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie), SPORT (maksymalnie EN C), FUN (skrzydła EN A i EN B).  Reguły gry bez zmian względem ubiegłego roku. A oto nasze wyniki (przy czym, istotne jest, że z konkursu zrezygnowali Artur, Sław(ny) i TomaSz):

Pilot Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Paralotnia Liczba lotów
Janusz Fuzowski 13 - 1175,62 Triple Seven King 14
Tomek Machałowski 42 - 899,37 Triple Seven King 9
Grzegorz Fabijaniak 54 31
835,86 Gin Bonanza 2 16
Jakub Zduńczyk 65 40 778,98 Nova Mentor 5 8
Piotr Besser 90 60 690,11 Gradient Aspen 5 14
Grzegorz Dudka 199 154 383,99 Gradient Aspen 5 10
Rafał Pachulski 317 270 224,15 UP Trango XC 3 2

Kuba jako jedyny z teamu lata na glajcie o certyfikacie EN B, więc został sklasyfikowany w kategorii FUN zajmując 13 lokatę.

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2019

(niestety tabela ze szczegółowymi wynikami zniknęła z internetu - przyp. 2023)

Ranking ustalany jest na podstawie miejsc zajmowanych przez pilotów w zawodach i wynikających z tego punktów wg algorytmu opisanego w regulaminie PRPP znajdującym się na stronie kadra-paralotniowa.pl. W tym roku w rankingu mamy tylko dwóch przedstawicieli. W sumie zebrano wyniki 110 pilotów.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty
1 Michał Gierlach 330,59
2 Mariusz Wiśniowski 278,08
3 Jacek Górski
258,36
... ... ...
39
Sławek Kędziak (rohacka.pl) 46,15
62 Grzegorz Dudka (rohacka.pl) 28,95

 

 

W tym roku tylko Dudi i Sław(ny) wzięli udział w jednych zawodach prędkościowych. Pozostałe wyniki to już tylko przeloty.

 

  PrePWC Skytribe 2018, Clopotiva (), 29.05-3.06.2018

Rumuńscy członkowie klubu paralotniowego Skytribe od kilka już lat na przełomie maja i czerwca organizują zawody w Południowych Karpatach w miejscowości Clopotiva. Dotychczas zwykle były to zawody dla max. 60 pilotów. Tym razem organizatorom udało się podnieść rangę zawodów do poziomu PrePWC (co oznacza próbę miejscówki pod kątem rozegrania w przyszłości regularnej edycji Pucharu Świata). Poskutkowało to zwiększeniem frekwencji. Na udział zdecydowało się 130 zawodników z 13 krajów. Wśród nich była duża grupa 23 Polaków. Z naszego teamu udział wzięli Dudi i Sław(ny). Udało się rozegrać 4 ciekawe taski od 45 do 89 km (przy czym czwarty zastopowano z uwagi na nadciągającą burzę). Polacy zaprezentowali wysoki poziom obstawiając podium w każdej kategorii (open, sport i fun).

Miejsca naszych: Dudi  56 miejsce  w generalce i 20 w klasie sport, Sław(ny) odpowiednio 77 i 33.

 

XCPortal 2018 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tym roku swoje loty rejestrowało 751 paralotniarzy (przyrost o 64 względem zeszłego roku). Jak zwykle w zależności od normy bezpieczeństwa skrzydła zawodników podzielono na 3 klasyfikacje: SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie), SPORT (maksymalnie EN C), FUN (skrzydła EN A i EN B).  Reguły gry bez zmian względem ubiegłego roku. A oto nasze wyniki:

Pilot Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Paralotnia Liczba lotów
Janusz Fuzowski 21 - 1120,92 Triple Seven King 20
Tomek Machałowski 22 - 1110,03 Triple Seven King 16
Grzegorz Fabijaniak 32 20
959,14 Gradient Aspen 5 11
Tomasz Szczepański 52 33 809,84 Gradient Aspen 5 9
Piotr Besser 54 35 788,59 Gradient Aspen 5 16
Jakub Zduńczyk 78 54 701,40 Nova Mentor 5 11
Sławek Kędziak 129 100 535,50 Gradient Aspen 5 6
Rafał Pachulski 141 111 502,62 UP Trango XC3 5
Grzegorz Dudka 162 131 453,88 Gradient Aspen 5 6
Artur Woźniak 606 559 38,99 Gradient Aspen 5 1

Kuba jako jedyny z teamu lata na glajcie o certyfikacie EN B, więc został sklasyfikowany w kategorii FUN zajmując 14 lokatę. Kuba wraz z Barbarą wykonał też 2 loty tandemowe, co pozwoliło mu zająć 2 miejsce w klasyfikacji TANDEM.

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2018

(niestety tabela ze szczegółowymi wynikami zniknęła z internetu - przyp. 2023)

Regulamin tegorocznej edycji RPP uległ zmianie i nie uwzględniany jest rezultat osiągnięty w rywalizacji przelotowej. Z racji tego, że rzadko się ścigamy nasze wyniki są mizerne. W sumie zebrano wyniki 117 pilotów.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty
1 Krzysztof Schmidt 334,52
2 Michał Gierlach 332,34
3 Jacek Górski
291,71
... ... ...
75
Sławek Kędziak (rohacka.pl) 32,36
87 Grzegorz Dudka (rohacka.pl) 23,65
93 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 20,79

Wzięliśmy udział w 3 zawodach prędkościowych oraz w pucharze przelotów.

 

Puchar Beskidu Wyspowego, Mszana Dolna (Polska), 27-28.05.2017

Pierwsze zawody w tym roku z udziałem naszego teamowicza to Puchar Beskidu Wyspowego. Wielokrotnie nasi startowali w organizowanych tu zawodach, tym razem na udział zdecydował się tylko Dudi. W sobotę start ze Śnieżnicy - konkurencja niespełna 32 km - dziewięciu pilotów na mecie, Dudi - 9. W niedzielę start ze Szczebla - konkurencja niecałe 45 km - nikt nie doleciał do mety, Dudi - 7. W klasyfikacji generalnej w klasie SPORT - Dudi stanął na trzecim stopniu podium. Gratulacje.

 

Paralotniowe Mistrzostwa Polski i Serbii, Kopaonik (Serbia), 14-19.08.2017

Podobnie jak w ubiegłym roku (prawdopodobnie stało się to już normą również na przyszłość) Komisja Lotniowa i Paralotniowa Aeroklubu Polski dokonała selekcji wśród chętnych do udziału w mistrzostwach kraju. Oznacza to, że nie każdy mógł wziąć w nich udział. W tym roku, spośród wyselekcjonowanych pilotów, z naszego teamu, na start zdecydował się tylko Pachulak. W zawodach ścigało się 137 pilotów, w tym 72 z Polski. Pogoda w Serbii okazała się kapryśna i zdołano rozegrać tylko 3 konkurencje (65, 80 i 92 km), co jednak wystarczyło, aby zgodnie z regulaminem wyłonić Mistrza Polski, którym został Michał Gierlach. Nasz teamowy reprezentant - Pachulak latający na UP Trango XC3 uplasował się na 79 pozycji w overallu i 43 wśród Polaków.

 

Paralotniowe Mistrzostwa Kazachstanu, Ush-Konyr (Kazachstan), 23-28.08.2017

 W Mistrzostwach Kazachstanu wzięło udział 124 pilotów głównie z Azji (Rosję i Turcję dla uproszczenia zaliczam do Azji (sic!)). Wśród 4 Europejczyków (2 z Polski i 2 z Ukrainy) znalazł się reprezentant naszego teamu - Sław(ny). Wszystkie konkurencje zaczynały się na startowisku Ush-Konyr 1960m n.p.m. znajdującym się w rejonie Zalijskiego Ałatau, który z kolei należy do wielkiego pasma gór Tien Szan. Pięć tasków o długościach od 50 do 77 km były rozłożone w dolinie, gdyż w wysokich górach nie ma infrastruktury pozwalającej na szybki powrót do "cywilizacji". A szkoda, bo góry kusiły. Co ciekawe zawody wygrali Irańczycy (najlepszy z miejscowych zajął 17 miejsce). Sław uplasował się na 73 pozycji w overallu. Klasy SPORT do tej pory nie opublikowano.

 

XCPortal 2017 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tym roku nie zanotowano już tak lawinowego wzrostu uczestników jak w latach ubiegłych - w sumie było ich 687 (co i tak stanowi 3-krotność uczestników w konkurencyjnym XCC). Reguły gry pozostały identyczne jak w ubiegłym roku: maksymalnie 7 lotów, w tym obowiązkowo trójkąt FAI (liczony 1,5 punktu za kilometr), trójkąt płaski (1,3pkt/1km) i przelot otwarty (1:1), bez obowiązkowych lotów w Polsce. A oto nasze wyniki:

Pilot Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Paralotnia Liczba lotów
Tomek Machałowski 3 - 1486,57 Triple Seven King 21
Janusz Fuzowski 10 - 1144,20 Ozone Mantra M4 / Triple Seven King 17
Sławek Kędziak 13 5
1137,29 Gradient Aspen 5 13
Tomasz Szczepański 34 21 856,11 Gradient Aspen 5 11
Piotr Besser 43 27 757,30 Gradient Aspen 5 19
Grzegorz Fabijaniak 63 41 681,20 Gradient Aspen 5 16
Rafał Pachulski 144 107 443,09 UP Trango XC3 4
Grzegorz Dudka 181 141 372,99 Gradient Aspen 5 7
Artur Woźniak 349 308 141,43 Gradient Aspen 5 2

 

XCC 2017 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział już tylko 207 paralotniarzy. Wyraźnie brak oceny lotów pod kątem przestrzegania przez zawodników stref lotniczych nie odpowiada większości potencjalnych uczestników. WJedyna reguła to - minimum 2 loty wykonane w Polsce spośród 6 najlepszych zaliczanych do klasyfikacji. Nasze wyniki (wysyłanie lotów na ten portal odpuścili Sław, Dudi i Pachulak):

Pilot Lokata OPEN Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Liczba lotów Suma kilometrów
Tomek Machałowski 2 - - 1285,1 17 2194,7
Janusz Fuzowski 4 - - 1115,6 17 1789,9
Piotr Besser 18 12 10 685,2 17
1095,8
Tomasz Szczepański 25 18 16 638,2 7
536,7
Grzegorz Fabijaniak 27 20 18 610,1 16 913,2
Artur Woźniak 111 - - 141,6 2 141,6

W klasyfikacji DRUŻYNOWEJ zajęliśmy I miejsce (na 39 teamów). W klasyfikacji WEEKEND (tylko loty z sobót i niedziel) mamy dwóch na pudle: Tomo IIm, Janusz IIIm. Tomo wygrał klasyfikację PL-NIZINY (chyba nie trzeba tłumaczyć). Janusz zajął drugie miejsce w klasyfikacji SENIOR (czyli piloci w wieku 50+).

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2017

Podobnie jak w zeszłym roku, do punktacji oprócz zawodów szybkościowych zaliczano roczny rezultat osiągnięty w rywalizacji przelotowej. Dzięki temu Janusz pomimo tego, że nie brał udziału w żadnych zawodach prędkościowych został sklasyfikowany w rankingu. W sumie zebrano wyniki 119 pilotów.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty
1 Mariusz Wiśniowski 321,36
2 Michał Gierlach 304,54
3 Krzysztof Schmidt
290,46
... ... ...
41
Sławek Kędziak (rohacka.pl) 77,46
49 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 71,35
84 Janusz Fuzowski (rohacka.pl) 33,26
107 Grzegorz Dudka (rohacka.pl) 9,46

 Wzięliśmy udział w 2 zawodach prędkościowych oraz w pucharze przelotów.

 

Paralotniowe Mistrzostwa Polski i Węgier, Tolmin (Słowenia) 22-28.05.2016

Na tegoroczne mistrzostwa do dobrze nam znanej doliny rzeki Socza (Słowenia) pojechali Sław, Dudi i Pachulak. Ten rok był wyjątkowy z uwagi na liczbę chętnych Polaków. Było ich tak dużo, że organizator, czyli PSP, przeprowadził selekcję na podstawie ubiegłorocznych wyników rankingu Aeroklubu Polskiego. Udział w PMP umożliwiono więc 68 Pilotom z Polski. Ogólna liczba uczestników to 134. Udało się rozegrać 4 fajne konkurencje wyścigowe o długościach od 64 do 72 km w formule FTV (odjęta została 1/4 punktów najgorszych wyników każdemu zawodnikowi). Zawody wygrał Słoweniec - Dusan Oroz przed Michałem Gierlachem i Węgrem Matem Nagy. Mistrzem Polskim został Michał Gierlach, a nasze lokaty w PMP to: Pachulak - 17, Sław - 33, Dudi - 60. Ze względów formalnych nie mogliśmy wystąpić w rohackowych barwach klubowych, dlatego gościnnie Pachulak latał w drużynie WKP Tęcza Pro (plasując się na III stopniu podium polskich drużyn), a Sław i Dudi latali w składzie drużyny Tęcza Sport Team (IV miejsce). I ostatnia warta odnotowania klasyfikacjia - sport - paralotnie klasy C, gdzie Sław zajął 22 lokatę a Dudi 62.

 

  Pre-PWC Armenia and Russian Open Cup, Yerevan (Armenia) 13-19.07.2016

Zawody rangi "przed puchar świata" jednocześnie puchar Rosji - taki dziwoląg. Pośród 67 zawodników poza Rosjanami i Ormianami znalazło się również po 3 Francuzów, Włochów, Szwajcarów, Niemców i po 2 Japończyków, Białorusinów i Polaków (Sław i Zeker - towarzysz podróży po Ukrainie i Chinach). Pogoda nie rozpieszczała, było bardzo sucho, gorąco i wietrznie. Pomimo tego udało się rozegrać 4 ważne konkurencje (piąta zastopowana - nieuznana). Do obliczania punktów zastosowano formułę PWC, a podziału skrzydeł na klasy dokonano na podstawie wydłużenia paralotni (w miejsce najczęściej stosowanego certyfikatu bezpieczeństwa EN). I tak do klasy FUN zaliczono wszystkie paralotnie do 6,0 wydłużenia, do klasy SPORT - 6,0-6,8 wydłużenia i OVERALL - cała reszta. W ten sposób w klasie fun znalazło się kilka skrzydeł EN-C, a w klasie sport kilka EN-D, co mogło wzbudzić nieco kontrowersji. Całe podium obstawili alpejscy wyjadacze z Pucharu Świata, najlepszy z Polaków - Sław uplasował się na 42 miejscu (8 pozycja w klasie SPORT). Zeker zgarnął brązowy medal w klasie FUN.

 

  XCPortal 2016 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznym konkursie lotów XC Portalu wzięło udział 660 pilotów paralotni (ponad 2-krotnie więcej niż w konkurencyjnym XCC). Po raz kolejny zmianie uległy reguły gry, tym razem to: maksymalnie 7 lotów, w tym obowiązkowo trójkąt FAI (liczony 1,5 punktu za kilometr), trójkąt płaski (1,3pkt/1km) i przelot otwarty (1:1), bez obowiązkowych lotów w Polsce. W tym roku organizatorzy uruchomili klasyfikację drużynową - płatną 150zł/rok z czego skorzystały tylko 4 teamy... A oto nasze wyniki (Artur nie zgłaszał lotów na ten serwer):

Pilot Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Paralotnia Liczba lotów
Tomek Machałowski 4 - 1320.29 AirCross USport 2 20
Tomasz Szczepański 18 8 1007,44 Gradient Aspen 5
16
Piotr Besser 27 12
936,15 Gradient Aspen 5 19
Sławek Kędziak 35 19 875,53 Gradient Aspen 5
12
Janusz Fuzowski 53 - 737,54 Ozone Mantra M4 10
Grzegorz Dudka 145 111 415,02 Gradient Aspen 5 6
Rafał Pachulski 154 - 389,99 Ozone Mantra M4 / Dudek Coden
3
Grzegorz Fabijaniak 196 156 322,29 Gradient Aspen 5 6

 

XCC 2016 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 276 paralotniarzy. W tym konkursie bez zmian, jedyna reguła to - minimum 2 loty wykonane w Polsce spośród 6 najlepszych zaliczanych do klasyfikacji. Nasze wyniki:

Pilot Lokata OPEN Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Liczba lotów Suma kilometrów
Tomek Machałowski 5 - - 1194,7 18 1969,7
Tomasz Szczepański 16 12 8 888,0 15
1196,8
Piotr Besser 20 15 11
805,2 17
1171,3
Sławek Kędziak 28 24 18 740,7 9
778,5
Janusz Fuzowski 31 149 - 729,3 9 847,8
Grzegorz Dudka 96 73 57 369,5 7 387,9
Grzegorz Fabijaniak 97 74 58 365,7 6 366,7
Rafał Pachulski 171 - - 141,8 1 113,4
Artur Woźniak 256 - - 29,5 1 29,5

W klasyfikacji DRUŻYNOWEJ zajęliśmy III miejsce, a Tomo wygrał klasyfikację WEEKEND (tylko loty z sobót i niedziel) czyli w klasa ludu pracującego.

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2016

Podobnie jak w zeszłym roku, do punktacji oprócz zawodów szybkościowych zaliczano roczny rezultat osiągnięty w rywalizacji przelotowej. W rankingu sklasyfikowano 107 zawodników, którzy wyrobili sobie licencje sportowe FAI.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty
1 Michał Gierlach 343,72
2 Mariusz Wiśniowski 303,71
3 Klaudia Bułgakow
248,78
... ... ...
34
Sławek Kędziak (rohacka.pl) 95,81
59 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 54,12
82 Grzegorz Dudka (rohacka.pl) 24,65

 

W tym roku wzięliśmy udział tylko w 1 zawodach prędkościowych oraz w pucharze przelotów.

 

Paralotniowe Mistrzostwa Polski, Czech i Słowacji, Kruszewo (Macedonia) 26.07-1.08.2015

Początkowo na mistrzostwa w Macedonii miała jechać silna ekipa rohackowa. Ostatecznie w zawodach wzięli udział tylko Greg i Sław. Oprócz nas startowało w sumie 146 pilotów z 8 krajów (głównie słowiańskich ;-)). Komisja ds. konkurencji codziennie układała ciekawe taski o wielu wariantach oblotu tras o długościach od 57 do 95 km. Organizator zdecydował się użyć formułę FTV co oznacza, że 1/4 punktów najgorszych wyników danego zawodnika zostaje odejmowana. Taki wariant zachęca zawodników do podjęcia ryzyka w celu najszybszego oblecenia konkurencji. Ryzykant, jak wiadomo, może przedwcześnie przyglebić - jednak raz na cztery loty wolno każdemu bez szkody dla ostatecznej pozycji w klasyfikacji. Zawody wygrał Słowak - Peter Vyparina przed Michałem Gierlachem i Rosjaninem Alexem Tarakanowem. Oficjalnym Mistrzem Polskim został Michał Gierlach. Pełna klasyfikacja. Cóż, my nie możemy uznać tych zawodów za udane bowiem Greg uplasował się na 30 pozycji, a Sław na 49. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

 

XCPortal 2015 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznym konkursie lotów XC Portalu wzięło udział 618 pilotów paralotni to jest nieomal 2-krotnie więcej niż w konkurencyjnym XCC (wyniki poniżej). Reguły gry: maksymalnie 6 lotów, w tym obowiązkowo trójkąt FAI (liczony 1,5 punktu za kilometr), trójkąt płaski (1,3pkt/1km) i przelot otwarty (1:1), w tym obowiązkowo 3 loty ze startem w Polsce. Niestety tak jak rok temu nie wprowadzono klasyfikacji drużynowej. A oto nasze wyniki (Artur nie zgłaszał lotów na ten serwer):

Pilot Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Paralotnia Liczba lotów
Tomek Machałowski 7 - 1203.24 AirCross USport 2 24
Janusz Fuzowski 8 - 1192,03 Ozone Mantra M4
11
Tomasz Szczepański 20 13
784,25 Gradient Aspen 5
17
Rafał Pachulski 22 - 767,52 Skywalk Poison 2 / Ozone Mantra M4
6
Grzegorz Fabijaniak 26 16 713,43 Gradient Aspen 5 11
Piotr Besser 30 19 644,83 Gradient Aspen 5 14
Sławek Kędziak 43 28 567,93 Gradient Aspen 5 9
Grzegorz Dudka
239 186 158,58 Gradient Aspen 5 3

  

XCC 2015 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 337 paralotniarzy. W tym konkursie bez zmian, jedyna reguła to - minimum 2 loty spośród 6 wykonane w Polsce, reszta dowolna. Nasze wyniki:

Pilot Lokata OPEN Lokata SERIAL
Lokata SPORT Punkty Liczba lotów Suma kilometrów
Janusz Fuzowski 7 - - 1229,4 18 2124,6
Tomek Machałowski 8 7 - 1175,7 24
2389,2
Rafał Pachulski 16 95 -
922,2 6
820,6
Tomasz Szczepański 26 23 18 771,5 16
1262,8
Grzegorz Fabijaniak 37 32 23 673,9 11 837,3
Sławek Kędziak 39 34 24 666,8 10 907,3
Piotr Besser 42 37 27 634,4 22 1153,3
Artur Woźniak 157 - - 204,2 6 207,2
Grzegorz Dudka
180 139 113 159,1 4 153,7

W klasyfikacji DRUŻYNOWEJ zajęliśmy II miejsce (najlepsze w historii naszego teamu!).

W klasyfikacji WEEKEND (tylko loty z sobót i niedziel) czyli w klasie ludu pracującego - mamy dwa miejsca na podium - I miejsce Janusz, II miejsce Tomo. Kolejna klasyfikacja POLSKIE NIZINY - drugi Janusz, czwarty Tomo. Na koniec statystyk - nasza ulubiona klasa SENIORów, którą zdominował Janusz (nasz jedyny przedstawiciel tej tajemniczej kategorii :-)).

 

Aeroklub Polski  Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2015

W tym roku Aeroklub Polski wprowadził rewolucyjną zmianę do sposobu naliczania punktów za osiągnięcia w zawodach, bowiem oprócz zawodów prędkościowych doliczone zostały punkty za całoroczną rywalizację przelotową. Punkty za przeloty zostały obliczone na podstawie lotów zgromadzonych na stronie WXC World XC Online contest 2015. W rankingu sklasyfikowano 90 zawodników, którzy wyrobili sobie licencje sportowe FAI.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty
1 Michał Gierlach 298,39
2 Mariusz Wiśniowski 270,46
3 Paweł Faron
231,61
... ... ...
29
Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 98,03
37 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 68,85
76 Grzegorz Dudka (rohacka.pl) 17,97

Wyniki pilotów teamowych w zawodach w 2014 r.

 

XXI Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2014

W tym roku Mistrzostwa Polski składały się z dwóch edycji - alpejskiej i beskidzkiej. Obie edycje stanowiły odrębne zawody w kategorii FAI 2. Niżej w ramce charakterystyka obu rund. Kliknięcie na logo przenosi na stronę z wynikami:

  Polish & Lithuanian Paragliding Open 2014, Tolmin (Słowenia) 8-14.06.2014

Podczas P&LPO barw rohacka.pl bronili Greg, Sław, Pachulak i gościnnie Dudi. Tolmin na Słowenii gościł 137 zawodników z 14 krajów w tym 10 kobiet. Warunki meteorologiczne pozwoliły na rozegranie 4 konkurencji szybkościowych o długościach od 78 do 87 km po głównych graniach doliny rzeki Soczy oraz głęboko w wyższych partiach Alp Julijskich. Zawody wygrał miejscowy Primoz Suša, za nim Polak Marek Robel a trzeci był Słowak Stefan Vyparina. Reprezentanci naszej drużyny uplasowali się na następujących pozycjach Greg - 42, Pachulak - 48, Sław - 83 i Dudi - 103. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 12 miejsce (spośród 39 zespołów). Lepiej wygląda klasyfikacja "sport" (zawodnicy latający na paralotniach klasy do EN C): Greg - 11, Sław - 36 i Dudi - 48.

Paralotniowe Mistrzostwa Polski 2014 - 2 runda, Szczyrk (Polska), 10-13.07.2014

2 runda Paralotniowych Mistrzostw Polski odbyła się w Szczyrku, a dokładniej... na górze Żar. Udało się rozegrać 2 konkurencje, przy czym w pierwszej reprezentował nas tylko Greg, a w drugiej wzięli udział też Sław i Dudi. W sumie w drugiej rundzie startowało 35 zawodników. Te zawody wygrał Paweł Kumorek, przed Klaudią Bułgakow i Mariuszem Wiśniowskim. Z naszego teamu: Greg - 20, Sław i Dudi - 34.

Regulamin tegorocznych Mistrzostw Polski przewidywał skreślenie jednego wyniku spośród 5 kolejnych tasków z obu edycji co dodało nieco dramatyzmu, przy wyliczeniach końcowych. W tym roku w PMP wzięła udział rekordowa liczba 74 zawodników. Oto wyniki:

 
Lokata Zawodnik Punkty
1 Marek Robel 4525
2 Paweł Kumorek 4048
3 Mariusz Wiśniowski 3760
... ... ...
23 Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 2568
31 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 2220
42 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 1829
54 Grzegorz Dudka (gościnnie rohacka.pl) 1550

 

  Polska Liga Paralotniowa 2014

 (niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

1 edycja - 19-20.07.2014 - Puchar Beskidu Wyspowego Polska

Puchar Beskidu Wyspowego - pierwsza edycja PLP - rozegrano ze startowisk na Szczeblu i Ćwilinie. 38-kilometrowe konkurencje w sobotę i niedzielę okazały się trudne w upalny weekend. Pierwszego dnia nikt spośród 39 pilotów nie osiągnął mety, drugiego dnia udało się to 1 zawodnikowi. Co ciekawe ważność uzyskała tylko ta pierwsza konkurencja (minimum 20% zawodników osiągnęło dystans minimalny). Z naszej drużyny Dudi uplasował się na miejscu 6, Sławny na 15 pozycji, Pietia - 20.

  2 edycja - 9-10.08.2014 - PLP Michałków Polska

Druga edycja PLP odbyła się na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. Na zawody stawiło się 17 zawodników, rozegrano 2 konkurencje 44 i 37-kilometrową. Zawody za wyciągarką charakteryzują się losowością warunków w jakich startuje każdy zawodnik, bowiem, nie wybiera on momentu startu samodzielnie. Team rohacka.pl reprezentował tylko Sławny, który uplasował się na 14 miejscu.

3 edycja - 22-24.08.2014 - Puchar Karkonoszy Polska

Trzecią edycję rozegrano w Karkonoszach. Zaplanowane zostały 3-dniowe zawody. Prognozy były fifty-fifty. I tak też było w rzeczywistości. W każdym razie ważna okazała się tylko pierwsza konkurencja z piątku. Task "open distance" ze startem z Kozakowa (CZ) z jednym punktem zwrotnym określającym bezpieczny kierunek lotu. Do zawodów przystąpiło 12 pilotów (w tym 1 kobieta). Nasz team ponownie reprezentował tylko Sławny. Zajął 5 miejsce.

W klasyfikacji końcowej zwycięzcą PLP został Paweł Chrząszcz, z naszego teamu Sławny zajął 11 miejsce w overall'u i 8 miejsce w klasie sport, Dudi odpowiednio 22 i 17, Pirat - 40 i 31. W klasyfikacji drużynowej nasz team uplasował się na 5 pozycji..

 

XCC 2014 Świat

 (niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 354 paralotniarzy (o 1/4 mniej niż w ubiegłym roku). W  klasie SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie) - 260 pilotów, w klasie SPORT (max. EN-C) - 210 uczestników. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

 
Lokata OPEN Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Paralotnia Punkty
20 - -
Janusz Fuzowski Ozone Mantra M4 665,52
38 32 24 Grzegorz Fabijaniak
Gradient Avax XC2
526,82
44 - - Tomek Machałowski Ozone Mantra M4 503,56
45 38 28 Tomasz Szczepański Gradient Aspen 4 493,77
50 42 31 Sławek Kędziak Ozone Delta 474,89
74 61 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 383,70
150 126 97 Piotr Besser Gradient Aspen 4 204,53
271 - - Artur Woźniak Gradient Aspen 2 58,63

W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy VIII miejsce (na 58 teamów).

Statystyki sezonu XCC 2014:

Pilot Najdalszy przelot Najlepiej punktowany Suma kilometrów Liczba lotów Średnia długość lotu
Tomek Machałowski 151,40 km 151,40 pkt 503,56 6 83,93 km
Janusz Fuzowski 143,15 km 143,15 pkt 940,19 11 85,47 km
Tomasz Szczepański 138,73 km 138,73 pkt
468,61 9 52,07 km
Grzegorz Fabijaniak 106,41 km 132,87 pkt 684,74 12 57,06 km
Rafał Pachulski 103,63 km 128,99 pkt 357,90 4 89,48 km
Sławek Kędziak 102,80 km 128,50 pkt 573,34 9 63,70 km
Piotr Besser 74,60 km 74,60 pkt 221,420 8 27,68 km
Artur Woźniak 38,21 km 38,21 pkt 73,20 3 24,40 km

 

XCPortal 2014 Świat

 (niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W tej rywalizacji wzięło udział 539 pilotów paralotni, a więc wygląda na to, że ten portal zaczyna dominować nad XCC. Różnice pomiędzy obydwoma platformami opisałem w zeszłorocznym zestawieniu wyników. Nie poprawiono podstawowej wady tego serwera jaką jest brak klasyfikacji klubowej. A oto nasze wyniki (już bez nazwy paralotni, bo przecież lataliśmy na tym samym sprzęcie co dla XCC):

 
Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Punkty
39 -
Janusz Fuzowski 574,31
41 28 Sławek Kędziak 573,50
54 - Grzegorz Fabijaniak 542,18
94 - Rafał Pachulski 388,24
105 - Tomek Machałowski 351,76
206 161 Piotr Besser 152,93

 

Aeroklub Polski  Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2014

W ostatnich latach nasza aktywność na polu międzynarodowego współzawodnictwa sportowego trochę przycichła. Nie było więc powodu do porównywania naszych osiągnięć z pozostałymi polskimi sportowcami. W tym sezonie dzięki uczestnictwie w Mistrzostwach Polski zostaliśmy sklasyfikowani w Polskim Rankingu Pilotów Paralotniowych, który jest podstawowym kryterium kwalifikacji pilotów do Polskiej Kadry Narodowej i Reprezentacji Polski na imprezy kategorii I FAI (mistrzostwa świata i mistrzostwa kontynentalne). Poniżej tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu. Sklasyfikowano 91 zawodników.

 
Lokata Pilot Punkty
1 Michał Gierlach 324,49
2 Tomasz Kuczkowski
251,83
3 Mariusz Wiśniowski
234,79
... ... ...
41
Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 62,31
44 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 57,29
51 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 48,01

 

Lista zawodów, w których wzięliśmy udział w 2013 roku. Tak jak w zeszłym roku 1 (jedne) zawody szybkościowe, a reszta same przeloty.

 

The 5th Anyang Linlu Mountain Paragliding Open & 2013 Paragliding League, Linzhou (Chiny) 25-31.05.2013

(niestety nie zachowała się strona z wynikami tych zawodów - przyp. 2018)

Na te zawody zapisaliśmy się grupą 6 Polaków (Sław, Zeker, Jumbo, Dudi, i dwóch Robertów) piątego dnia wiedząc, że w pierwsze cztery dni nie rozegrano żadnej konkurencji z powodu niesprzyjającej pogody. Do końca terminu zawodów udało się rozegrać 2 przyzwoite konkurencje szybkościowe i jedną na siłę (we mgle). Spośród Polaków najwyżej uplasował się reprezentant naszego teamu - Sław zajmując ostatecznie 5 miejsce. Podczas ceremonii zakończenia zawodów okazało się, że wyniki Polaków zsumowano i teamowo zajęliśmy 3 miejsce otrzymując pamiątkowy puchar. Jako najlepszemu zawodnikowi drużyny, Sławnemu przypadł zaszczyt odebrania kielicha.


Rywalizacja w kategorii CROSS-COUNTRY czyli przeloty na odległość. W tym roku powstał drugi ogólnopolski serwer zbierający loty na paralotniach. Mniej więcej w połowie sezonu XCPortal, bo o nim mowa, został wybrany przez Aeroklub Polski jako serwer, z którego pobierane są loty do międzynarodowej rywalizacji prowadzonej pod auspicjami FAI (uprzednio loty były pobierane z serwera XCC).

Oto zestawienie naszych wyników w "starym" XCC oraz w "nowym" XCPortal. Pokrótce różnice obu systemów punktowania.

  • XCC trwające od 1.10.2012 do 30.09.2013 - 6 lotów, w tym minimum 2 w Polsce, punktacja 1,5 - trójkąt FAI, 1,25 - trójkąt płaski, 1 - przelot otwarty.
  • XCPortal trwający od 1.03.2013 do 30.09.2013 - 7 lotów z dowolnego miejsca, w tym obligatoryjnie conajmniej jeden trójką FAI (1,5), jeden trójkąt płaski (1,3) i jeden lot otwarty (1), pozostałe cztery loty dowolne.

 

XCC 2013 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W zabawie wzięło udział 474 pilotów paralotni i 16 lotniarzy. W  klasie SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie) - 377 pilotów, w klasie SPORT (max. EN-C) - 306 uczestników. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

 
Lokata OPEN Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Paralotnia Punkty
25 24 12
Sławek Kędziak Ozone Delta 749,68
30 - - Janusz Fuzowski Ozone Mantra M4 724,01
37 32 17 Tomasz Szczepański Gradient Aspen 4 688,85
51 46 25 Grzegorz Fabijaniak
Gradient Avax XC2
565,84
55 49 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 554,71
60 55 30 Piotr Besser Gradient Aspen 4 529,47
253 - - Tomek Machałowski Ozone Mantra M4 155,38
356 - - Artur Woźniak Gradient Aspen 2 66,21

W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy VII miejsce (na 59 teamów) powtarzając najgorszy wynik w historii rohacka.pl z 2010 roku.

Statystyki sezonu XCC 2013:

Pilot Najdalszy przelot Najlepiej punktowany Suma kilometrów Liczba lotów Średnia długość lotu
Rafał Pachulski 226,07 km 226,07 pkt 470,71 4 117,68 km
Grzegorz Fabijaniak 221,39 km 221,39 pkt 623,79 9 69,31 km
Janusz Fuzowski 176,06 km 176,06 pkt
1002,43 11 91,13 km
Tomasz Szczepański 140,44 km 140,44 pkt 81,20 10 81,22 km
Sławek Kędziak 139,37 km 174,22 pkt 1206,77 17 70,99 km
Tomek Machałowski 97,32 km 97,32 pkt 155,38 2 77,69 km
Piotr Besser 95,15 km 95,15 pkt 800,10 14 57,15 km
Artur Woźniak 26,37 km 26,37 pkt 70,58 4 17,65 km

 

XCPortal 2013 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

TomaSz i Artur nie zdecydowali się wysyłać swoich lotów na ten serwer. Pozostali testowali ten portal i zostali sklasyfikowani. W tej rywalizacji wzięło udział 331 pilotów paralotni. Główną wadą tego serwera jest brak klasyfikacji klubowej. A oto nasze wyniki (już bez nazwy paralotni, bo przecież lataliśmy na tym samym sprzęcie co dla XCC):

 
Lokata OPEN Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Punkty
27 24 15
Sławek Kędziak 739,66
33 30 - Janusz Fuzowski 641,63
35 32 19 Piotr Besser 635,60
40 35 - Grzegorz Fabijaniak
600,89
46 41 - Rafał Pachulski 560,87
158 148 - Tomek Machałowski 155,28

Liczba zawodów, w których wzięliśmy udział w 2012 roku nie imponuje. No cóż. Lataliśmy w tym roku po swojemu - czyli przeloty oraz w październiku Sław wystartował w zawodach prędkościowych w Indiach.

 

XCC 2012 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Sezon 2012 zaczynał się podobnie jak w zeszłym roku czyli bez regulaminu. Reguły gry zostały opublikowane 1.05.2012r. bez porozumienia z radą pilotów. Marginalizacji uległa klasyfikacja Open (nie przyznano tytułu mistrza). W zabawie wzięło udział 487 pilotów paralotni i 20 lotniarzy. W  klasie SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie) - 379 pilotów, w klasie SPORT (max. EN-C) - 301 uczestników. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

 
Lokata OPEN Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Paralotnia Punkty
9 8 3
Grzegorz Fabijaniak Gradient Avax XC2 837,26
17 122* - Tomek Machałowski Ozone Mantra M4 795,15
23 18 10 Sławek Kędziak Ozone Delta 721,76
29 23 14 Piotr Besser
Gradient Aspen 4
697,13
35 27 18 Tomasz Szczepański
Gradient Aspen 4 605,89
68 59 - Janusz Fuzowski
Ozone Mantra M4 464,94
268 - - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 137,02
394 - - Artur Woźniak Gradient Aspen 2 45,11

* - Tomo w trakcie trwania sezonu wymienił w swojej paralotni taśmy, przez co Mantra straciła atest.
Od tej chwili loty były zaliczane tylko do klasy Open.

kliknij aby powiększyć

W rywalizacji drużynowej, spośród 57 teamów rohacka.pl zajęła niezłe - IV miejsce.

Podsumowanie sezonu XCC 2012 - tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:

Pilot Najdalszy przelot Najlepiej punktowany Suma kilometrów Liczba lotów Średnia długość lotu
Grzegorz Fabijaniak 168,81 km 168,81 pkt 1105,32 15 73,69 km
Janusz Fuzowski 165,90 km 165,90 pkt 464,94 4 116,24 km
Sławek Kędziak 149,54 km 149,54 pkt
909,86 11 82,71 km
Tomek Machałowski 130,93 km 138,68 pkt 1310,48 16 81,91 km
Tomasz Szczepański 125,34 km 125,34 pkt 784,68 12 65,39 km
Piotr Besser 112,02 km 145,62 pkt 1105,62 21 52,65 km
Rafał Pachulski 66,34 km 86,24 pkt 117,12 3 39,04 km
Artur Woźniak 45,11 km 45,11 pkt 51,30 2 25,65 km

 

Paragliding International Championship, Bir Billing (Indie) 25-30.10.2012 Paragliding International Championship / Himalayan National PG Championship, Bir-Billing (Indie) 25-30.10.2012

Na zawody o rekordowo długiej nazwie do Bir Billing w Indiach z naszego teamu poleciał tylko Sław. Jednak spośród ok. 70 zawodników na liście startowej znaleźć można było w sumie 5 Polaków (czynnie uczestniczących) i 3 tylko użyczających swoich nazwisk. Pierwotny terminarz zawodów to 25.10-1.11.2012r. Organizator jednak skrócił zawody opóźniając ich start o jeden dzień i kończąc je wcześniej o 2 dni. Rozegrano jednak 5 konkurencji szybkościowych o długościach od 50 do 77 km. Zawody wygrał Hindus przed dwoma reprezentantami RPA. Spośród Polaków najwyżej Stanisław Radzikowski - 6, a reprezentant rohacka.pl Sław zajął 10 pozycję. Organizator nie wyodrębniał klasyfikacji teamowej ani nie uwzględniał klas skrzydeł. Po kliknięciu na logo zawodów ukaże się tabela wyników.

Nasze  wyniki z sezonu 2011.

Polska Liga Paralotniowa  

Puchar Beskidu Wyspowego 2011 Puchar Beskidu Wyspowego, Polska16-17.04.2011

(niestety nie zachowała się strona z wynikami tych zawodów - przyp. 2018)

Puchar Beskidu Wyspowego organizowany przez Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego (pierwsza tegoroczna edycja Polskiej Ligi Paralotniowej) rozegrany w sobotę z góry Skrzętla (I konkurencja nieuznana z powodu zbyta małej liczby lotów o dystansie minimalnym) w niedzielę z góry Śnieżnica (konkurencja ważna). Z naszego teamu na udział zdecydował się tradycyjnie :-( tylko Sław. Na miejscu na potrzeby rozgrywek Polskiej Ligi Paralotniowej (bez konsultacji z resztą teamu) Sławek "dobrał" do drużyny Piotrka Bessera oraz Grześka Dudkę. Wszak, jak pokazują wyniki z lat ubiegłych, sam drużynowo wiele nie zdziała. Wyniki głoszą, że Sławek zajął 3 miejsce w generalce i 1 miejsce w klasie SPORT. Wyników drużynowych - brak.

puchar za zwycięstwo w klasie SPORT

Oprócz tego rozegrano jeszcze dwie edycje: II - Puchar Beskidów w Szczyrku i III - PLP Michałków. W klasyfikacji końcowej zwycięzcą PLP został Mariusz Wiśniowski, Sławek Kędziak (Sław) zajął 19 miejsce w overall'u i 10 miejsce w klasie sport. Pełne tabele końcowe: otwarta, sport.

 

XC Open XC OPEN 2011 

XC Open - Linhares da Beira e Mirandela (Portugalia) 27.08-3.09.2011

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Ostatnia tegoroczna edycja serii zawodów XC-Open odbyła się w najwyższych (sic!) portugalskich górach Serra de Estrela i do udziału zachęciła 57 pilotów. Niestety pogoda nie była zbyt dobra. W pierwszej części zawodów przegrzany wyż, a w drugiej części przechodzący wolno układ niżowy - i pozamiatane. Rozegrano tylko 2 ważne konkurencje. Zawody wygrał znany z udziału w Redbull X-Alps Szwajcar Martin Muller. Reprezentantów naszego teamu na tabeli wyników znajdziemy na następujących pozycjach: Sław - 10 (5 w klasie sport), Greg - 26 (14 sport), Tomo - 28. Drużynowo nasz team uplasował się na miejscu 8.

W tegorocznej serii oprócz edycji portugalskiej rozegrano również zawody w Brazylii i Australii w sumie 14 konkurencji. Nie trzeba chyba dodawać, że nasz udział jedynie w 2 taskach odpowiada za słabiutkie wyniki w overall'u: w klasie Serial Sław-54, Greg-78, Tomo-80. W klasie Sport Sław-27, Greg-40.

 

XCC 2011 Świat

 (niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Sezon 2011 był dziwnym sezonem. Zapytasz co w nim wyjątkowego. Jednym słowem można go nazwać dzikim bez regulaminu, bez rady pilotów. Dobrze, że chociaż sędzia nie zrejterował. Pomimo tego na serwerze swoje loty rejestrowało 458 pilotów paralotni i kilku lotniarzy. W tym roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację SERIAL (wszystkie certyfikowane paralotnie), w której latało 376 pilotów. Poza tym mieliśmy także klasyfikacje SPORT (max. EN-C) z 286 uczestnikami oraz klasyfikację FUN (max. EN-B). Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

 
Lokata OPEN Lokata SERIAL Lokata SPORT Pilot Paralotnia Punkty
7 4 - Tomek Machałowski Ozone Mantra M4 1049,55
27 19 7 Sławek Kędziak Ozone Delta 735,12
28 20 8 Grzegorz Fabijaniak Gradient Axax XC2 731,01
60 196 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 475,26
412 - - Artur Woźniak Gradient Aspen 2 34,25

W rywalizacji drużynowej, spośród 56 teamów rohacka.pl zajęła przyzwoite - V miejsce.

Na koniec jako podsumowanie sezonu XCC 2011, w celach kronikarskich - tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:

Pilot Najdalszy przelot Najlepiej punktowany Suma kilometrów Liczba lotów

Średnia długość lotu

Tomek Machałowski 192,23 km 194,74 pkt (Δ FAI 114,55 km) 1806 19 95,05 km
Grzegorz Fabijaniak 167,62 km 167,62 pkt 914,52 17 53,79 km
Sławek Kędziak 139,12 km 194,57 pkt (Δ FAI 114,45 km) 785,35 12 65,44 km
Rafał Pachulski 154,81 km 154,81 pkt 444,19 4 111,05 km
Artur Woźniak 34,25 km 34,25 pkt 34,25

1

34,25 km

 

logo FAI Światowy Ranking Pilotów Paralotniowych (stan na 1.11.2011)

Bojkot "rankingu" Aeroklubu Polskiego ze strony naszego teamowego kronikarza. Do tej pory co roku w tym miejscu ilustrowane były wyniki rankingu prowadzonego przez Aeroklub Polski. Zasady jego prowadzenia co roku ewoluowały, były bardziej bądź mniej kontrowersyjne, aż czara się przelała i... oto w sezonie 2011 zasady naliczania punktów zostały utajnione (nie opublikowano regulaminu rankingu). O ile zabawa w przeloty bez regulaminu (tegoroczne XCC) nie przeszkadza w rywalizacji, wszak dla wszystkich pilotów jest taki sam brak reguł, to analiza "rankingu" AP pozwala wnioskować, że prowadzony jest niechlujnie nieuwzględniając wszystkim zawodnikom pełnej listy zawodów, w których brali udział. I tak oto w celu ilustrowania postępów/regresu naszego uczestnictwa w międzynarodowych zawodach paralotniowych poniżej po raz pierwszy na naszej stronie ilustrujemy Ranking prowadzony przez FAI (Fédération Aéronautique Internationale) od wielu lat klarowny i bez niedomówień. Ranking ten aktualizowany jest zawsze pierwszego dnia kolejnych miesięcy, więc stan z 1 listopada umownie będziemy traktować jako stan na koniec sezonu. Sklasyfikowano 98 Polaków.

 
Lokata Pilot Punkty Najwyższa lokata w historii udziału
1-PL, 49-W Rafał Łuckoś 249,9 18-W (07'2010)
2-PL, 50-W Paweł Bartoń 248,5 50-W (11'2011)
3-PL, 64-W Michał Gierlach 240,4 64-W (11'2011)
... ... ... ...
27-PL, 1221-W Sławek Kędziak (rohacka.pl) 45,5 872-W (08'2010)
33-PL, 1801-W Tomek Machałowski (rohacka.pl) 26,0 490-W (03'2009)
53-PL, 2633-W Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 12,4 899-W (10'2009)
68-PL, 3688-W Janusz Fuzowski (rohacka.pl) 3,6 178-W (8'2007)
73-PL, 3978-W Rafał Pachulski (rohacka.pl) 2,1 814-W (4'2010)

PL - lokata wśród wszystkich Polaków, W - lokata światowa.

Sezon 2010 w naszym wykonaniu:

 

paralotniowy puchar Beskidow 2008Puchar Beskidów, Polska 3-4.07.2010

(niestety strona z wynikami zawodów  zniknęła z internetu - przyp. 2018)

Paralotniowy Puchar Beskidów (pierwsza tegoroczna edycja Polskiej Ligi Paralotniowej) to całosezonowa impreza rozgrywana w terminach wyznaczanych przez organizatora. W pierwszej edycji udało się rozegrać dwie konkurencje. Pierwsza (w sobotę) - obszarówka z minimalnym dystansem  22km, a maksymalnym 70km. Sław - jedyny reprezentant teamu oblatując 30,6km zajął 5 miejsce w generalce. Druga konkurencja - speed run 46,2km. Do mety doleciał tylko 1 pilot. W klasyfikacji generalnej po dwóch taskach Sław zajął 4 miejsce w klasie otwartej, oraz wygrał klasę sportową i rekreacyjną. Rohacka.pl w klasyfikacji drużynowej na VI m.  Ale to być może nie koniec, wszak organizatorzy zapraszają na kolejne weekendy z ładną pogodą.

 

Carpathian Cup, Pylypec (Ukraina) 10-18-07.2010r. Carpathian Cup, Pylypec (Ukraina), 10-18.07.2010

Carpathian Cup Open rozgrywane na Ukrainie na paśmie gór Połonina Borżawa odbyły się w terminie wyjątkowych upałów panujących w Polsce. Na miejscu zmagań był okres burzowy. Nie przeszkodziło to jednak w rozegraniu 7 tasków w ciągu tygodniowych zawodów. Zwyciężył Stanisław Radzikowski a jedyny reprezentant rohacka.pl - Sław zajął ostatecznie 10 miejsce. Sław wygrał jedną konkurencję. Organizator nie wprowadził podziału na klasy skrzydeł. Drużyna o nazwie "rohacka karpaty team" (w wyniku połączenia dwóch teamów) stanęła na III miejscu podium.

 

Skynomad Open, Sopot (Bułgaria) 1-7.08.2010r. Skynomad Open, Sopot (Bułgaria), 1-7.08.2010

Na zawody Skynomad Open do Sopotu w Bułgarii z naszego teamu polecieli Sław i Tomo. Zdecydowali się na te zawody w przekonaniu, że rozgrywane będą one w konwencji XC. Jakież było zaskoczenie gdy organizator wszystkie 4 taski rozłożył po punktach i w formule wyścigowej. Innym zaskoczeniem był terminarz. Na miejscu okazało się bowiem, że zawody zaczynają się w poniedziałek a nie w niedzielę jak stanowi kalendarz FAI. W zawodach wzięło udział 46 pilotów. Tomo zajął 13 miejsce a Sław był 18y. Na potrzeby zawodów powstała drużyna polsko slovenski team, która uplasowała się na IV miejscu.

 

  Polska Liga Paralotniowa

(niestety strona z wynikami ligi zniknęła z internetu - przyp. 2018)

paralotniowy puchar Beskidow 2008I edycja - Puchar Beskidów, Szczyrk (Polska), 3-4.07.2010

Pierwsza edycja PLP została rozegrana w Szczyrku w ramach Pucharu Beskidów. Odbyły się dwie konkurencje. Pierwsza (w sobotę) - obszarówka z minimalnym dystansem  22km, a maksymalnym 70km. Sław - jedyny reprezentant teamu oblatując 30,6km zajął 5 miejsce w generalce. Druga konkurencja - speed run 46,2km. Do mety doleciał tylko 1 pilot. W klasyfikacji generalnej po dwóch taskach Sław zajął 4 miejsce w klasie otwartej, oraz wygrał klasę sportową i rekreacyjną. Rohacka.pl w klasyfikacji drużynowej na VI m.

 Polska Liga Paralotniowa  IV edycja, Łęki Kościelne (Polska), 21-22.08.2010

W Łękach Kościelnych rozegrano czwartą edycję Polskiej Ligi Paralotniowej. Druga w Beskidzie Wyspowym, trzecia w Bieszczadach (bez udziału zawodników naszego teamu). W Łękach stawiło się 32 pilotów w tym Sław. Rozegrano dwie konkurencje: obszarówkę w sobotę i speed run w niedzielę. W pierwszym tasku nikomu nie udało się dolecieć do mety, w drugim uczyniło to 5 pilotów, w tym Sław, który w tej edycji uplasował się na 7 pozycji co pozwoliło dźwignąć się w generalce o 7 oczek do góry na 7 miejsce (taka gra liczb ;-)). W klasie Sport Sław był trzeci a klasę rekreacyjną wygrał.

Oprócz tego rozegrano jeszcze dwie edycje: II - Puchar Beskidu Wyspowego i III - Puchar Laworty. W klasyfikacji końcowej zwycięzcą PLP został Damazy Rajda (Danek), Sławek Kędziak (Sław) zajął 7 miejsce. Oprócz tego Sław w kategorii SPORT uplasował się na 2 pozycji, a kategorię REKREACYJNĄ wygrał. Ponieważ nasz team był reprezentowany przez jednego zawodnika - rohacka.pl została sklasyfikowana drużynowo na odległym 10 miejscu.

 

XCC 2010 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W 2010 roku przyrost pilotów biorących udział w zabawie nie był tak imponujący jak w latach poprzednich ale swoje loty zgłosiło 379 pilotów, którzy zorganizowali się w 44 drużyny. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

275 zawodników używało paralotni z atestami bezpieczeństwa max. DHV 2 lub CEN C co pozwoliło na udział w klasyfikacji SPORT.

KLASYFIKACJA OTWARTA i SPORT
(tylko rohacka.pl)
Open Sport Pilot Paralotnia Punkty
24 8 Grzegorz Fabijaniak Gradient Avax XC2 608,44
25 - Tomek Machałowski Skywalk Poison 2 590,65
75 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 373,74
76 26 Sławek Kędziak Axis Vega II 368,34
313 215 Artur Woźniak Gradient Aspen 2 41,57

W rywalizacji drużynowej, spośród 44 teamów rohacka.pl zajęła najgorsze w historii startów - VII miejsce.

Na koniec jako podsumowanie sezonu XCC 2010, w celach kronikarskich - tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:

Pilot Najdalszy przelot Suma kilometrów Liczba lotów
Grzegorz Fabijaniak 152,16 682,70 10
Rafał Pachulski 149,99 347,87 5
Tomek Machałowski 135,09 753,82 14
Sławek Kędziak 74,91 728,47 19
Artur Woźniak 41,57 41,57

1

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2010

(niestety strona z rankingiem zniknęła z internetu - przyp. 2018)

W organizowanym przez Aeroklub Polski rankingu polskich zawodników, sędzia główny Krzysztof Wojtaś sklasyfikował 112 punktujących paralotniarzy. Poniżej tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu oraz wskaźnik zmiany pozycji w stosunku do zeszłego roku.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Lokata Pilot Punkty Zmiana lokaty
1 Rafał Łuckoś 249,47 bez zmian
2 Michał Gierlach 196,93 bez zmian
3 Wojciech Maliszewski
181,50 3
... ... ... ...
25
Rafał Pachulski (rohacka.pl) 44,10 2
27 Janusz Fuzowski (rohacka.pl) 42,39 19
29 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 40,97 1
36 Tomek Machałowski (rohacka.pl) 30,44 25
48 Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 22,74 22

Nasze wyniki:

 

MŚ 2009 MeksykMistrzostwa Świata w Paralotniarstwie, Valle de Bravo (Meksyk), 25.01-6.02.2009

W czasie blisko 2-tygodniowych zawodów rozegranych zostało 10 konkurencji o długościach 74,5 - 117 km. Polska była reprezentowana przez 1 zawodniczkę i 3 zawodników. Udział wzięło 148 pilotów. W klasyfikacji końcowej najlepszym z Polaków okazał się nasz człowiek - Janusz. Uplasował się na 95 pozycji. Polska reprezentacja narodowa została sklasyfikowana na 29 miejscu.

 

Trofeo Montegrappa, Bassano (Włochy), 9-13.04.2009

Jak co roku w swięta wielkanocne w Bassano zorganizowane zostały zawody Trofeo Montegrappa. W tabeli końcowej spośród 140 pilotów można wypatrzeć 9 Polaków (a dokładniej 1 Polkę i 8 Polaków). Najlepszy z nich Paweł Kumorek zajął 38 miejsce, nasz reprezentant Janusz Fuzowski uplasował się na 57 pozycji. Poszły 4 taski od 52 do 112 km.

 

Gradient XCamp, Levico Terme (Włochy), 4-9.05.2009

Bezpośrednio po weekendzie 1-majowym odbyły się zawody w konwencji "leć w pi..u" w malowniczej włoskiej miejscowości Levico Terme. Czeski organizator nie postarał się o profesjonalne prognozy pogody, co zaskutkowało tylko czterema konkurencjami, a mogło być ich 5. Nie przeszkodziło to jednak w uzyskaniu niezłych wyników przez 4(!) teamowiczów: Pachulak uplasował się w generalce na 8 pozycji, Sław - 14 (w klasie hobby - 6), Tomo - 18, Greg - 20 (w klasie hobby - 8). Startowało 76 zawodników w tym 7 Polaków.

 

Paragliding Czech Open, Levico Terme (Włochy), 10-16.05.2009

W tym samym miejscu dzień później rozpoczęły się międzynarodowe mistrzostwa Czech. Ten sam organizator popełnił identyczne błędy meteorologiczne. Poszło jednak 5 konkurencji. Uczestniczyła silna grupa 14 polskich pilotów. Najwyżej z nich - na 9 miejscu uplasował się Michał Gierlach. Jedyny reprezentant naszego teamu - Janusz zajmował wysokie miejsce do ostatniego tasku, w którym popełnił błąd i spadł w generalce na 38 miejce. Startowało 106 zawodników.

 

PWC Denizli (Turcja), 31.05-6.06.2009

Trzecia w tym roku i jednocześnie pierwsza europejska edycja Światowego Pucharu Paralotniowego PWC odbyła się w Turcji. Słynna turystyczna miejscowość Pamukkale niedaleko większej miejscowości Denizli była areną zawodów pucharowych. Spośród 131 zawodników można było wypatrzeć na listach rankingowych 3 Polaków w tym Janusza. Rozegrano cztery konkurencje od 74 do 110 km.  Najlepszy z Polaków - Michał Gierlach zajął 45 miejsce, natomiast Janusz - 99.

 

British & Dutch Open, Piedrahita (Hiszpania), 28.06-4.07.2009

Na łączonych otwartych mistrzostwach Wielkiej Brytanii i Holandii stawiło się 4 Polaków w tym Janusz z naszego teamu. Zawody w znanej paralotniarzom hiszpańskiej miejscowości Piedrahita zgromadziły ogólnie 133 zawodników. Rozegrano 4 konkurencje w tym 3 ponad stukilometrowe. Najlepszym z Polaków okazał się Wojtek Maliszewski (12), a Janusz uplasował się na 55 pozycji.

 

Pre-Paragliding World Cup,  Bayramoren (Turcja), 11-16.08.2009

Prawie w tym samym czasie, lecz w sąsiednim państwie - Turcji ścigał się Janusz. Poza nim na udział w Pre-PWC zdecydowali się Klaudia Bułgakow i Bartek Moszczyński. Wszyscy stanowili team nie do pokonania, dlatego Team-Poland zajął I miejsce. Indywidualnie Janusz uplasował się na 11 pozycji. Rozegrano 5 konkurencji o długościach od 51 do 86 km.

 

Paralotniowe Mistrzostwa Polski, Kobarid (Słowenia), 23-29.08.2009

Mistrzostwa Polski tradycyjnie zostały zorganizowane poza terytorium naszego kraju. Tym razem padło na Słowenię. Termin trafiony. Pogoda dopisała. Rozegranych zostało 5 ciekawych tasków. Może można było rozpisać trochę dłuższe trasy, ale nie ma co narzekać. Było naprawdę nieźle.

Do zawodów przystąpiło 80 pilotów w tym 40 Polaków, zorganizowanych w... 45 drużyn. Poniżej tabela z wynikami: podium i piloci naszego teamu, Polish Championship (PCh), Mistrzostw Polski (PMP) oraz klasyfikacji skrzydeł certyfikowanych (Serial).

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
PCh PMP Serial Zawodnik Punkty
1 - - Tilen Ceglar (SLO) 4792
2 1 - Rafał Łuckoś (PL) 4674
3 2 - Michał Gierlach (PL) 4648
8 3 - Wojciech Maliszewski (PL) 3979
... ...   ... ...
18 7 3 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 3328
41 18 - Janusz Fuzowski (rohacka.pl) 2529
52 24 20 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 1787
60 29 27 Grzegorz Dudka (gościnnie rohacka.pl) 1471

 Puchar Pachulaka

 Puchar Rafała za III miejsce w klasie Serial

W klasyfikacji dryżynowej nasz team zajął 6 miejsce (o oczko wyżej niż w zeszłym roku).

 

  XC OpenXC OPEN 2009

XC Open - Manilla (Australia), 14-21.02.2009

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Pierwsza edycja tych zawodów jak co roku odbyła się w Australii. Tym razem jednak pogoda nie dopisała. Udało się rozegrać tylko jedną konkurencję, którą wygrał Paweł Faron(!). Nasz teamowicz Tomo zajął 19 miejsce. Ciekawostką jest wygrana klasyfikacji Sport przez Wojtka Maliszewskiego. Czyli Polacy zaznaczyli dobitnie swój udział w zawodach na antypodach.

 XC Open - Sopot (Bułgaria), 8-15.08.2009

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Druga edycja XC-Open odbyła się w Bułgarii w miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie Sopot. Na zawody stawiło się 43 zawodników, w tym 10 Polaków. 8-dniowy termin pozwolił na rozegranie 6 tasków. W pozostałe 2 dni również dało się latać, ale nieprzelotowo. Team rohacka (Tomo i Sław + Adam Grzech i Matej Belcic) uplasował się na II m. Ponadto indywidualnie zajęliśmy następujące miejsca w poszczególnych klasach: Tomo 8-open i 5-serial, Sław 10-open 6-serial 2-sport i 1-fun.

kliknij aby powiększyć (600x800px, 77kB)
Statuetka Sławka za I miejsce w klasie Fun

 

XC Open - Piedrahita (Hiszpania), 30.08-6.09.2009

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Trzecia i ostatnia edycja odbyła się w Hiszpanii. Tym razem jednak pogoda nie dopisała. W 8 dni rozegrano 7 tasków, ale ponieważ nasi przyjechali w dzień pierwszej konkurencji - automatycznie nie wzięli w niej udziału.  Nasz team reprezentowali Greg i Tomo osiągając  niezłe wyniki. Oto one: Greg 27-open 12-serial 3-sport, Tomo 42-open i 21-serial. Niestety chłopaki nie zdecydowali się firmować swoimi osobami naszego teamu, tylko razem z innymi Polakami tworzyli drużynę "Poland".

Puchar Grześka za III miejsce w klasie Sport

W overall'u (punktacja z wszystkich 14 konkurencji) spośród 215 startujących zawodników osiągnęliśmy następujące wyniki: W klasie Open Tomo-11, Sław-22, Greg-48. W klasie Serial Tomo-2, Sław-7, Greg-27. W klasie Sport Sław-3, Greg-13. W klasie Fun Sław-1.

kliknij aby powiększyć (800x800px, 140kB)
Po lewej puchar Tomka za II miejsce w klasie Serial, po prawej zbliżenie tabliczki na pucharze Sławka za I miejsce w klasie Fun

 

XCC 2009 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Kolejny sezon pucharu przelotów za nami. W tym roku w zabawie udział wzięło aż 355 pilotów, którzy zorganizowali się w 41 teamów. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu rohacka.pl

Wśród wszystkich paralotniarzy biorących udział w pucharze, aż 253 używało paralotni z atestami bezpieczeństwa max. DHV 2 lub CEN C. W klasie SPORT trzech naszych.

KLASYFIKACJA OTWARTA i SPORT
(tylko rohacka.pl)
10 - Tomek Machałowski Skywalk Poison 2 891,15
13 - Janusz Fuzowski Ozone Mantra R07/Niviuk Icepeak 3 832,13
35 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 558,75
57 18 Sławek Kędziak Axis Vega II 481,47
63 23 Grzegorz Fabijaniak Gradient Aspen 2 463,26
303 213 Artur Woźniak Gradient Aspen 2 47,61

W sezonie 2009, podobnie jak w ubiegłym roku organizator zapewnił dodatkowe klasyfikacje. Jedną z nich "Seniorzy"  znowu wygrał Janusz Fuzowski. W innej "Niziny PL" Janusz uplasował się na 3 miejscu. Co ciekawe żaden z nas nie umieścił ani jednego swojego lotu w klasyfikacji "Góry PL". Okazuje się, że  jeśli latamy w górach to raczej za granicą.

W rywalizacji drużynowej, spośród 41 teamów rohacka.pl zajęła V miejsce.

Na koniec jako podsumowanie sezonu XCC 2009, w celach kronikarskich - tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:

Tomek Machałowski 272,11 1747,97 29
Janusz Fuzowski 201,82 2218,46 32
Rafał Pachulski 120,10 743,09 10
Sławek Kędziak 119,25 957,46 18
Grzegorz Fabijaniak 113,01 737,99 16
Artur Woźniak 26,55 47,61 2

 

Aeroklub PolskiPolski Ranking Pilotów Paralotniowych 2009

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W organizowanym przez Aeroklub Polski rankingu polskich zawodników, sędzia Władysław Vermessy sklasyfikował 151 paralotniarzy. Poniżej tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu oraz wskaźnik zmiany pozycji w stosunku do zeszłego roku.

 
1 Rafał Łuckoś 511,54 3
2 Michał Gierlach 496,20 7
3 Paweł Kumorek 470,10 8
... ... ... ...
8
Janusz Fuzowski (rohacka.pl) 399,00 4
11 Tomek Machałowski (rohacka.pl) 313,50 2
26 Grzegorz Fabijaniak (rohacka.pl) 195,72 11
27 Rafał Pachulski (rohacka.pl) 194,02 26
28 Sławek Kędziak (rohacka.pl) 169,96 15
68 Artur Woźniak (rohacka.pl) 30,00 5

 

Sezon 2008:

  Monarca Open 2008Monarca Paragliding Open, Valle de Bravo (Meksyk), 19-25.01.2008

Szóste Monarca Paragliding Open odbyły się w Valle de Bravo (Meksyk). Zawody zgromadziły 146 pilotów w tym 7 Polaków. Z naszego teamu, udział wziął Janusz, który zajął 50 miejsce, najwyższe spośród Polaków. Poszło 6 tasków po około 60km.

 

Pre World 2008Pre-World Championship, Valle de Bravo (Meksyk) 27.01-2.02.2008

Przedmistrzostwa Świata odbyły się w tym samym miejscu co Monarca Open. Niestety Janusz lądując na mecie trzeciego tasku uszkodził kręgosłup i trafił w objęcia gorsetu. Najlepszy z Polaków Łosoś zajął 8 pozycję (Janusza sklasyfikowano na 123 miejscu).

 

Polish Open 2008Polish Paragliding Open, Pieve d'Alpago (Włochy), 27.04-3.05.2008

Po rocznej przerwie w organizacji Polish Paragliding Open, nowa ekipa organizatorów umiejscowiła zawody o Mistrzostwo Polski w... Pieve d'Alpago (Włochy). Warunki meteo pozwoliły na rozegranie 3 konkurencji podczas zawodów trwających 6 dni. Do PPO przystąpiło 78 pilotów zorganizowanych w 11 drużyn/teamów z 9 krajów: Australia, Brazylia, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy.
Zawody organizowane we współpracy z PSP uzyskały rangę Paralotniowych Mistrzostw Polski 2008. Poniżej tabela z wynikami: podium i piloci naszego teamu, Polish Open (PPO) i Mistrzostw Polski (PMP).
KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA PPO i PMP 2008
1 - Craig Morgan (GBR) 2829
2 1 Krzysztof Ziółkowski (PL) 2798
3 2 Rafał Łuckoś (PL) 2780
5 3 Damazy Rajda (PL) 2731
... ... ... ...
18 10 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 2110
26 16 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) 1934
40 22 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 1253
45 26 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 1048
51 31 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 970

Organizator postanowił wyodrębnić dwie klasyfikacje międzynarodowe: SERIAL (skrzydła certyfikowane maksymalnie DHV 2-3 lub CEN D) oraz SPORT (skrzydła max. DHV 2 lub CEN C). Oczywiście skrzydła klasy SPORT stanowią podzbiór skrzydeł klasy SERIAL.

KLASYFIKACJA SERIAL i SPORT
1 - Krzysztof Wojtaś Nova Tycoon (DHV 2-3)
2 1 Michał Grzemowski Nova Ra (DHV2)
3 - Paweł Kumorek Advance Omega 7 (DHV2-3)
4 2 Piotr Pawłowski Nova Ra (DHV2)
5 - Rafał Pachulski (Rohačka) Skywalk Poison 2 (DHV2-3)
6 3 Vasily Pavlov Gradient Avax XC2 (CEN C)
... ... ... ...
12 - Tomek Machałowski (Rohačka) Skywalk Poison 2 (DHV2-3)
16 7 Sławek Kędziak (Rohačka) Axis Vega II (CEN B)
20 8 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka) Gradient Aspen 2 (DHV2

Na koniec zestawienie teamowe. Regulamin przewidywał teamy składające się z 4 mężczyzn lub 4 mężczyzn i 1 kobiety. Przy czym do klasyfikacji liczyły się punkty 3 najlepszych wyników w danej konkurencji To spowodowało, że jeden z nas nie mógł potencjalnie punktować. No i padło na Sławka. A szkoda, bo w ostatniej konkurencji zapunktowałby dla teamu i bylibyśmy o oczko wyżej, a tak skończyliśmy na 7 miejscu.

 

PWC Castejon 2008PWC Castejon de Sos (Hiszpania), 14-21.06.2008

Trzecie w tym roku rozgrywki pucharu świata PWC zorganizowano w Hiszpanii w Castejon de Sos. Janusz był jednym z 4 Polaków biorących udział w tej edycji. Poszły 3 taski (40, 138 i 95km) w ostrych warunkach. Janusz uplasował się na 87 pozycji (spośród 122 zawodników).

 

prePWC Aioleia 2008prePWC Aioleia (Grecja), 25-28.06.2008

Janusz jako jedyny Polak (nie licząc Sławka Matrasa z greckim obywatelstwem) lata w Grecji na pre-PWC. Udalo się rozegrać 3 taski, raczej po dolinach niż po wysokich górach. Spośród 148 pilotów Janusz zając 31 miejsce.

 

Polska Liga ParalotniowaPolska Liga Paralotniowa 2008

 Paralotniowy Puchar Beskidów, 28-29.06.2008r.II edycja - Puchar Beskidów, Polska 28-29.06.2008

Puchar Beskidów zaliczany również do tegorocznej PLP odbył się na górze Żar. Warunki pogodowe umożliwiły rozegranie 1 konkurencji typu SpeedRun. W zawodach wzięli udział Tomo, Pachulak (ex-equo 10 miejsce) i Sław, który wygrał zawody. Teamowo również uplasowaliśmy się na I miejscu.

 PLP Konarzyny, 30-31.08.2008r.IV edycja - Konarzyny, Polska 30-31.08.2008

Konarzyny to już czwarta edycja tegorocznej PLP. Na zawody stawiło się kilkunastu pilotów. Rozegrano 2 konkurencje: przelot otwarty i docel 40,3km (SpeedRun). W sobotę wygrał Sylwek Banasik a drugi był Sław, który w niedzielę jako jedyny doleciał do mety. Dzięki temu Sław wygrał całe dwudniowe zawody obejmując jednocześnie prowadzenie w całych rozgrywkach ligowych.

Oprócz tego rozegrano jeszcze dwie edycje: I - Puchar Śnieżnicy i III - Michałków. W klasyfikacji końcowej zwycięzcą (wszystkich kategorii: otwartej, sportowej i rekreacyjnej) Polskiej Ligi Paralotniowej '2008 został Sławek Kędziak a w klasyfikacji drużynowej Rohačka Paragliding.

Pełne tabele końcowe:  indywidualniedrużynowo.

 

paralotniowy puchar Beskidow 2008Puchar Beskidów, (cały sezon) Polska 28.06-31.08.2008

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Paralotniowy Puchar Beskidów to całosezonowa impreza rozgrywana w terminach wyznaczanych przez organizatora. W tym roku udało się rozegrać tylko dwie konkurencje. Pierwsza (z udziałem naszego teamu) zaliczona była do PLP - docel. Druga bez nas - obszarówka. W klasyfikacji końcowej Tomo i Pachulak zajęli wspólnie 17 miejsce a Sław był drugi w klasie otwartej. Klasę sportową i rekreacyjną wygrał Sław. Rohačka w klasyfikacji drużynowej na IIIm.

 

XC Open XC OPEN 2008 

Manilla XC Open 2008Manilla XC Open, (Australia),  9-16.02.2008

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
Cykl imprez przelotowych z serii XC-Open rozpoczął się podobnie jak rok temu w Australii. Ale tym razem pogoda nie rozpieszczała. Z naszego teamu na zawody wybrał się Tomo. Oto rezultaty jakie osiągnął: rekord życiowy 177km, 16 miejsce w klasyfikacji generalnej (startowało 94 pilotów) i 8 miejsce w klasie skrzydeł certyfikowanych.

Manilla XC Open 2008Piedrahita XC Open, (Hiszpania), 30.08-6.09.2008

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
Druga edycja serii XC-Open podobnie jak rok temu odbyła się w Hiszpanii. Z naszego teamu w zawodach wzięli udział Janusz (8 miejsce w klasie otwartej), Tomo (26), Greg (50) i Artur (71). Startowało 103 pilotów. Greg i Artur reprezenotali nas też w klasie sport zajmując odpowiednio 8 i 19 miejsce na 32 sklasyfikowanych. Nasz team w rywalizacji zespołowej uplasował się na 10 miejscu spośród 23 teamów.

W drugiej połowie września była jeszcze jedna edycja - w Brazylii, bez udziału Polaków. W overall'u (punktacja z wszystkich 16 konkurencji) Tomo zajął 8 (!) miejsce spośród 207 startujących. W klasie Serial Tomka Machałowskiego sklasyfikowano na 2 miejscu podium (!). Greg zajął 13 miejsce w klasie Sport, a Artur w tej samej klasie był 34.
Pełne tabele wyników: open, serial, sport.

 

German Open 2008German Open, Piedrahita (Hiszpania), 7-13.09.2008

Otwarte Mistrzostwa Niemiec zorganizowano w Piedrahicie w Hiszpanii. W ciągu całego tygodnia udało się rozegrać... jedną konkurencję. Janusz zajął 53 miejsce, co ciekawe ex-equo z Ewą Wiśnierską i Pawłem Faronem.

 

XCC 2008XCC 2008 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Za nami już drugi sezon z czysto polskimi rozgrywkami pucharu przelotów XCC. Sukces zeszłorocznej edycji zaowocował ogromnym zainteresowaniem 264 pilotów zorganizowanych w 33 teamy. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu Rohačka Paragliding.

KLASYFIKACJA OTWARTA i SPORT
(tylko Rohačka Paragliding)
4 - Tomek Machałowski Skywalk Poison 2 1469,58
8 - Janusz Fuzowski Axis Mercury/Ozone Mantra R7 1421,64
14 - Rafał Pachulski Skywalk Poison 2 1160,61
30 5 Sławek Kędziak Axis Vega II 858,20
53 12 Grzegorz Fabijaniak Gradient Aspen 2 650,37
173 106 Artur Woźniak Gradient Aspen 2 173,05

Pośród 173 paralotniarzy latających na skrzydłach z testami max. DHV 2 lub CEN C (czyli w klasie SPORT) znalazło się trzech naszych.

W tym sezonie uległ zmianie regulamin i w klasie rekreacyjnej nie mieliśmy żadnego reprezentanta. Za to powstało kilka nowych klas. Jedną z nich "Seniorzy" (sic!) wygrał Janusz Fuzowski. Punktowało 19 pilotów, a tu jest ich pełna lista.

W rywalizacji drużynowej, spośród 33 teamów ROHAČKA PARAGLIDING zajęła III miejsce:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1 Karkonosze Team 4409,99
2 Glide Club Gdynia 4352,26
3 Rohačka Paragliding 4051,83

Liczono 6 najlepszych lotów 3 najlepszych pilotów z teamu.

Na koniec jako podsumowanie sezonu XCC 2008, w celach kronikarskich, poniżej znajduje się tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:

Janusz Fuzowski 262,86 2063,06 26
Tomek Machałowski 253,62 2449,28 36
Rafał Pachulski ok. 218 1208,07 13
Sławek Kędziak 131,64 839,37 15
Grzegorz Fabijaniak 80,47 643,64 14
Artur Woźniak 60,05 115,37 3

 

Aeroklub PolskiPolski Ranking Pilotów Paralotniowych 2008

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Władysław Vermessy sklasyfikował 142 pilotki i pilotów. Poniżej tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Sławomir Kaczyński 479,00 5
2 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 430,60 5
3 Krzysztof Ziółkowski 467,60 2
... ... ... ...
13 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 270,35 10
37 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 89,20 52
43 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 71,50 8
53 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) 0,95 4
63 Artur Woźniak (Rohačka Paragliding) 30,00 powrót po 2 latach
124 Aneta Sawczuk-Kędziak (Rohačka Paragliding) 3,60 35

Sezon 2007 i nasze "wyczyny":

 

PWC Ibaraki 2007Pierwsza edycja tegorocznego PWC, Ibaraki (Japonia), 8-14.04.2007r.

Janusz na PWC (Paralotniowy Puchar Świata) w Japonii! Startuje ścisła światowa czołówka pilotów paralotniowych w łącznej liczbie 122 zawodników. Jednak zawody prześladuje niesprzyjająca aura. Udaje się rozegrać tylko 2 konkurencje. Polskę reprezentują: Rafał Łuckoś (38 w klasyfikacji końcowej), Klaudia Bułgakow (73) i Janusz (121). No cóż, nikt nie mówił, że będzie łatwo.

 

prePWC Caltrano 2007prePWC Vicenza International Paragliding, Caltrano (Włochy), 28.04.-1.05.2007r.

Dwa tygodnie po PWC w Japonii odbyły się pre-PWC pod nazwą VIP czyli Vicenza International Paragliding. Z tym „international” coś nie bardzo, wszak ¾ pilotów to Włosi (sic!). W ciągu 4 dni pogoda pozwoliła na zorganizowanie 2 konkurencji 107km i 43km. W zawodach wystartowało czterech Polaków, z czego dwóch (w tym Janusz) dolatywało do mety. W klasyfikacji generalnej Janusz uplasował się na 35 miejscu.

 

Liga Adrenali Kobarid 2007Liga Adrenalin, Kobarid (Słowenia), 10-13.05.2007r.

W tej edycji ligi słoweńskiej wzięło udział 35 pilotów głównie ze Słowenii z nielicznymi obcokrajowcami. Tomo jako jeden z nich „zasiadł” w Radzie Pilotów. Pogoda dopisała, więc rozegrano 3 techniczne, wymagające taski od 46 do 62 km. Tomo zajął ostatecznie 15 miejsce. Okazuje się, że można zorganizować tanie (50 euro) zawody dla niewielkiej nawet liczby zawodników oferując dobrą organizację ze zwózkami z trasy i darmową imprezą kulinarną włącznie. Inna sprawa, że poziom słoweńskich pilotów jest na tyle wysoki, że nie ma zbyt dużo tych zwózek :-) bo większość dolatuje do mety.

 

prePWC XC Denizli 2007prePWC XC Denizli (Turcja), 23-27.05.2007r.

W Polsce przeżywamy ekstremalne jak na maj upały, tymczasem w Turcji rozgrywane są zawody z cyklu pre-PWC, w których jako jedyny Polak wziął udział - Janusz. Ciężkie masy powietrza skutkują możliwością wystąpienia burz, dlatego dwie konkurencje przerwano a zaliczono tylko 3 (49,8km, 38,1km i 34,6km). Janusz zajął 5 miejsce pośród 96 zawodników.

 

Russian Open 2007Russian Open, Belluno (Włochy), 10-17.06.2007r.

W dniach 10-17.06.2007 w Belluno odbywają się zawody Russian Open, w których bierze udział 83 pilotów w tym 11 Polaków. Niesprzyjająca mokra aura pozwala rozegrać w ciągu całego tygodnia tylko 2 sześćdziesięciokilkukilometrowe taski. W pierwszym do mety dolatuje 4 zawodników a w drugim - nikt, ale najmniej brakowało Januszowi, ZWYCIĘSCY tego tasku. Całe zawody wygrał Nikolay Shorokhov, ale zaraz za podium - na czwartym miejscu uplasował się Janusz!. Gratulacje.

 

British Open 2007British Open, Piedrahita (Hiszpania), 24-30.06.2007r.

W Piedrahicie warunki meteo dopisały, a organizatorzy wykazali się doskonałą znajomością możliwości zawodników i rozpisywali mega-długie (średnia=100km) konkurencje . Najdłuższa z nich to 154km! Spośród 128 pilotów świetnie spisała się grupka Polaków: 4 w generalce mali i 11 - Janusz. Zawody wygrał Szwed, następni na pudle to dwaj Hiszpanie a najlepszy z Brytyjczyków dopiero piąty. Polski team uplasował się na 5 miejscu.
 

Slovenian Open 2007Slovenian Open, Nova Gorica (Słowenia), 22-28.07.2007r.

Zawody organizowane na Lijaku nie wróżyły ciekawych konkurencji, wszak to dopiero przedsionek wysokich gór. Organizator rozpisał jednak 5 trudnych tasków z lataniem w dolinę i w płaskowyż. Spośród 81 pilotów w końcowej klasyfikacji można znaleźć aż 11 Polaków. Nic dziwnego lubimy te słowiańskie klimaty. Najwyżej z naszych uplasowała się Kaśka Łosik'owa (21). Z Rohački był tylko Janusz, który zajął 24 miejsce.

 

Virtual Polish Open 2007Virtual Polish Open (Alpy- AustriaWłochySłowenia), 4-11.08.2007r.

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2018)
Wobec braku organizacji Polish Paragliding Open (powody finansowe), na grupie dyskusyjnej Mariusz Matuszek zaproponował rozegranie wirtualnych zawodów dla tych, którzy planowali udział w PPO w Greifenburgu. Propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem środowiska i w ten sposób każdy kto w założonym terminie wystratował w promieniu 120km od Greifenburga mógł zgłosić swój przelot do zawodów. Skorzystało z tego 26 pilotek i pilotów. Nasz team reprezentowali Aneta, Greg, Sław i Tomo. Wyłoniono zwycięzców trzech klas: Open (1. Dariusz Chrobak), Sport (1. Robert Wójcicki, 2. Sławek Kędziak, 3. Grzegorz Fabijaniak) i Fun&Safety (1. Sławek Kędziak). Zabawa była przednia a przy okazji urlopy zawodników nie poszły na marne.
 
Sław - II m. Sport Greg - III m. Sport Sław - I m. Fun&Safety

 

Polska Liga Paralotniowa  Polska Liga Paralotniowa 2007

Paralotniowy Puchar Beskidów, 19-20.05.2007r.1 edycja - Puchar Beskidów, Polska 19-20.05.2007r.

I edycja PLP zaliczana również do Paralotniowego Pucharu Beskidów odbyła się na Skrzycznem. Zgłosiła się rekordowa w historii tego Pucharu liczba pilotów - 40. Organizator rozpisał konkurencje obszarowe, z których do skutku doszła tylko sobotnia. Dla wielu uczestników ten typ konkurencji był nowością. Wymaga ona sporych umiejętności taktycznych i/lub... szczęścia ;-). Jedyny reprezentant naszego Teamu - Sław latając na skrzydle UP Kantega (DHV1-2) zajął 11 miejsce w klasyfikacji otwartej.

 Borsk, 14-15.07.2007r.2 edycja w Borsku, Polska 14-15.07.2007r.

II edycja Polskiej Ligi Paralotniowej została zorganizowana przez Glide Club Gdynia w Borsku. Edycję nizinną cechuje niepewność warunków jakie zastaje zawodnik podczepiający się pod linę po losowaniu kolejności startów. Na zawody zgłosiło się 26 pilotów, przy czym tylko trzech z dorobkiem punktowym z pierwszej edycji. Poszła konkurencja typu - przelot otwarty (bez określania punktów zwrotnych). Z naszego Teamu - najwyżej uplasował się Artur zajmując 6 miejsce. Sław zajął 13, a debiutująca w zawodach Aneta zajęła 15 miejsce.

Michałków, 15-19.08.2007r.3 edycja w Michałkowie, Polska 15-19.08.2007r.

III edycję Polskiej Ligi Paralotniowej zorganizowała Sekcja Paralotniowa Aeroklubu Ostrowskiego na lotnisku w Michałkowie. Hole za wyciągarką stacjonarną były dosyć niskie, ale przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, większość zawodników odchodziła na trasę. Pierwsze 2 dni nie rozpieszczały przelotową pogodą. Ale w kolejne trzy dni udało się zaliczyć 3 konkurencje. Na zawody zgłosiło się 35 pilotów. Zwycięzcą został Wojciech Siudek. Z naszego Teamu - Sław uplasował się na 4 miejscu a Aneta była 30. W klasyfikacji generalnej po trzech edycjach Sław awansował na 3 pozycję.

Obszerne tabelaryczne zestawienia wyników całych rozgrywek Polskiej Ligi Paralotniowej '2007 znajdziesz w artykule o PLP w dziale Czytelnia. Sław stanął na podium (!) we wszystkich kategoriach: otwartej, sportowej i rekreacyjnej. Klasyfikacja drużynowa, klasyfikacja kobiet.

 

PWC Turcja 2007Czwarta edycja tegorocznego PWC Kayseri (Turcja), 25.08.-1.09.2007r.

Janusz po raz drugi na PWC i po raz drugi w tym roku w Turcji. Rozegranych zostało 6 konkurencji 50-95 kilometrowych. W zawodach wystartowało pięcioro Polaków, którzy uplasowali się na następujących miejscach: Łuckoś 40, Faron 51, Bułgakow 54 (wśród kobiet 3), Maliszewski 59, Fuzowski 77. Janusz dźwignął się w klasyfikacji generalnej pucharu na 163 miejsce spośród 243 zawodników.

 

XC Open XC OPEN 2007 międzynarodowe zawody przelotowe w konwencji, którą można określić mniej więcej słowami "leć w pi..u" czyli jak najdalej.

Manilla XC Open 2007Manilla (Australia), 14-21.02.2007r.

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
Na pierwszej edycji zawodów rozgrywanych w Manilli (w Australii), niebezpieczne zdarzenia z pierwszych dni, zmusiły organizatorów do zweryfikowania konwencji lotu w dowolnym kierunku i z powodu pojawiających się w pewnych miejscach burz, musieli określić dla zawodników konkretne zadania, w celu uniknięcia niebezpiecznych Cb. Jak na tak odległe miejsce na Ziemi, zjawiła się spora grupa Polaków, w tym trzech Naszych: Janusz, Greg i Tomo. Zaliczono 6 konkurencji. Wielu paralotniarzy osiągnęło swoje rekordy życiowe np. Janusz (177km) i Tomo (138km). Udział wzięło w sumie 123 pilotów. Miejsca w klasyfikacji naszej ekipy: Tomo - 48, Janusz - 60, Greg - 88.

Piedrahita XC Open 2007Piedrahita (Hiszpania), 1-8.09.2007r.

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
W Hiszpanii zorganizowano drugą edycję z cyklu XC Open. Odprawy - wzorowe. Rano na dole omówienie poprzedniego dnia, zwycięzca tasku opowiada przy mapie którędy leciał, później meteo i na podstawie tego info czego i gdzie należy się spodziewać. Kolejna odprawa po 2h na górze gdy już wiadomo co i jak z pogodą w realu. Ogromny krok do przodu względem Manilli. Wystarowało 46 pilotów, w tym 3 Polaków. Wszystkie dni były lotne, więc zaliczono 8 konkurencji. W klasyfikacji końcowej znajdujemy: Marcina Kostura (12 miejsce), Przemka Wojtkiewicza (18) i naszego teamowicza Tomka (21). Kliknięcie na logo zawodów przeniesie Cię na stronę zawodów z tabelami wyników.
Była jeszcze jedna edycja w Argentynie bez udziału Polaków. Jako podsumowanie - miła wiadomość. W tzw. overall'u (punktacja z wszystkich konkurencji) Tomo zajął 12 miejsce. Biorąc pod uwagę liczbę 170 punktujących zawodników to na prawdę sukces!

 

Konopki Cup 2007Konopki Cup '2007 Polska

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

Od połowy maja tego roku, dzięki uprzejmości Marcina Kostura sprawującego pieczę nad serwerem XCC, powstała możliwość zabawy w tzw. Puchar Konopek. Na internetowym forum "PKP Konopki" ustalone zostały zasady proste jak drut - kto w sezonie 2007 poleci najdalej, po starcie z Konopek. Oto pierwsza trójka: 1. Janusz (160,3km) 2. Tomo (127,67km) 3. Sław (124,36km). W sumie zgłoszonych zostało 46 lotów a udział wzięło kilkunastu pilotów.

 

XCC 2007XCC 2007 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
W tym roku po raz pierwszy, zamiast OLC z niemieckimi korzeniami, odbyły się czysto polskie rozgrywki nazwane XCC. Zmianie uległa techniczna oprawa pucharu przelotów, począwszy od serwera i dizajnu, na sposobie zgłaszania lotów skończywszy. Udział wzięła rekordowa liczba pilotów - 150 paralotniarek i paralotniarzy. Poniżej znajdują się tabele z wynikami pilotów z teamu Rohačka Paragliding.
Suma punktów z 6 najlepszych lotów, z których minimum 2 po starcie w Polsce i maksymalnie 1 spoza Europy.
KLASYFIKACJA OTWARTA i SPORT (max. DHV 2 lub CEN C.)
(tylko Rohačka Paragliding)
5 - Janusz Fuzowski Axis Mercury 2006 1224,59
18 - Tomek Machałowski Gradient Avax XC 847,52
32 7 Sławek Kędziak UP Kantega i Axis Vega II 664,56
42 8 Grzegorz Fabijaniak Gradient Aspen 2 595,12
122 56 Artur Woźniak Gradient Aspen 2 94,99
W tym sezonie regulamin przewidywał również współzawodnictwo w klasie rekreacyjnej (skrzydła max. DHV 1-2 lub CEN B). Do tej klasy z naszego teamu łapał się tylko Sławek Kędziak. Zaczął sezon na pożyczonej UP Kantega, by w środku sezonu przesiąść się na Axis Vega II, która w rozmiarze S dostała atest EN B. Sław WYGRAŁ(!) tę klasę. Punktowało 27 pilotów, a tu jest ich pełna lista.

W rywalizacji drużynowej w tym roku wzięło udział aż 20 teamów. ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 4 miejsce:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1 Pro-Paragliding Team 3717,82
2 Karkonosze Team 3482,76
3 Żywiec Team 3425,25
4 Rohačka Paragliding 2736,67

Liczono 6 najlepszych lotów 3 najlepszych pilotów z teamu.

Na koniec jako podsumowanie sezonu XCC 2007, w celach kronikarskich, poniżej znajduje się tabela ze statystykami poszczególnych teamowiczów:
Janusz Fuzowski 177,53 1654,67 21
Tomek Machałowski 137,93 1999,02 36
Sławek Kędziak 124,36 724,28 17
Grzegorz Fabijaniak 118,52 659,12 15
Artur Woźniak 37,16 63,32 2

 

Aeroklub PolskiPolski Ranking Pilotów Paralotniowych 2007

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)

W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Władysław Vermessy sklasyfikował 94 pilotów startujących w 29 zawodach (w tym jedna edycja PLP). Oto tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Krzysztof Ziółkowski 474,10 1
2 Paweł Faron 473,60 7
3 Wojciech Maliszewski 467,60 2
... ... ... ...
7 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 389,49 1
23 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 121,58 13
49 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) 46,00 17
51 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 44,01 8
88 Aneta Sawczuk-Kędziak (Rohačka Paragliding) 17,57 debiut
89 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 15,00 19

Sezon 2006, zestawienie wyników osiąganych przez naszych pilotów.

 

Trofeo Monte Grappa 2006Trofeo Monte Grappa, Bassano (Włochy), 15-17.04.2006

Trofeo Monte Grappa to jedne z pierwszych w tym sezonie zawodów rozgrywanych w Europie. Naszym "wysłannikiem teamowym" został Janusz. Zawody odbywały się w słabych termicznie warunkach, a średnia długość z 3 konkurencji wyniosła 41 km. Te trzydniowe włoskie zawody przyciągnęły aż 130 pilotów, a chętnych było jeszcze więcej... Cóż głód latania wiosną. Wystartowała szóstka Polaków (w tym jedna dziewczyna), z których najwyżej uplasował się Ziółek (40 lokata). Janusz znalazł się w połowie stawki zajmując 66 pozycję. Na uwagę zasługuje fakt zajęcia medalowego trzeciego miejsca wśród pań - naszej rodaczki Ewy Guzy.

 

Bavarian Open 2006Bavarian Open, Rottach-Egern (Niemcy), 29.04-7.05.2006

International Bavarian Championship rozegrano w Rottach-Egern w Niemczech (tu ciekawosta - w Bawarii ;-)). Znowu nasz team reprezentował Janusz. W siedem dni poszły cztery taski, spośród których najdłuższy miał 117km. W zawodach udział wzięła cała kadra niemiecka. Ciekawostką było kilku Polaków latających w barwach niemieckich (m.in. Ewa Wiśnierska - to normalne, i Robert Bernat - z kadry polskiej). Sklasyfikowano 105 latających zawodników plus kilku ABS (czyli absent). Zawody wygrał... Robert Bernat ku wielkiemu zaskoczeniu trenera niemieckiej kadry! Janusz Fuzowski uplasował się na 62 miejscu (m.in. dolatując do mety 117-kilometrowego tasku). W klasyfikacji kobiet wygrała, tym razem bez niespodzianki - Ewa Wiśnierska. Kliknięcie na logo zawodów przeniesie Cię na stronę FAI zawierającą szczegółowe wyniki.

 

PPO 2006Polish Paragliding Open, Pieve d'Alpago (Włochy), 4-10.06.2006

Polish Paragliding Open znowu zorganizowano w Pieve d'Alpago. Robert Zbela i spółka rozpisali tylko 4 konkurencje podczas trwających tydzień zawodów. W zawodach uczestniczyło 115 pilotów zorganizowanych w 27 drużyn/teamów z... uwaga, uwaga 16 krajów: Australia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania, Izrael, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Wenezuela, Wielka Brytania, Włochy. Zawody wygrał Robert Bernat (reprezentujący Niemcy) przed Pawłem Faronem i Ewą Wiśnierską-Cieślewicz (reprezentującą Niemcy). Miejsca naszych: Fuzja - 44, Pachulak - 55, Sław(ny) - 80, Tomo - 91, Ggreg - 99.

W ostatniej chwili zawody uzyskały rangę Paralotniowych Mistrzostw Polski. Dlatego dla porządku podaję, które lokaty zajęliśmy wśród Polaków. Podium rzec by można takie jak w totalu, jednak dwójka Polaków latała z niemieckimi licencjami sportowymi, dlatego  oficjalne podium to: I - Faron, II - Łuckoś, III - Maliszewski. Janusz Fuzowski zajął 26 lokatę, Rafał Pachulski - 33, Sławek Kędziak - 52, Tomek Machałowski - 55, Grzegorz Fabijaniak - 61.

W międzynarodowej klasyfikacji pilotów latających w tzw. klasie serial tzn. na certyfikowanych skrzydłach (maksymalnie DHV2-3) nasi reprezentanci zajęli lokaty: Sław(ny) - 33, Tomo - 38, Greg - 44.

 

Czech Open 2006Czech Open, Pieve d'Alpago (Włochy), 11-17.06.2006

Czech Open rozegrano tydzień po Polish Paragliding Open w tym samym miejscu. W Pieve zdecydowało się wystartować 14 Polaków + jeden niemiecki i jeden grecki Polak ;-). A w sumie uczestniczyło 133 pilotów. Zorganizowano 6 konkurencji, z których jednej nie zaliczono z powodu zbyt małej liczby pilotów, którzy osiagnęli minimum odległości. Średnia długość z pięciu zaliczonych tasków to 81,7km. Cztery pierwsze miejsca zgarnęli Czesi: Orlík, Vrbenskỳ, Brauner i Ohlídal. Piąty Robert Bernat (niemiecki Polak), szósty Rafał Luckoś. Janusz Fuzowski z naszego Teamu zajął wysokie 31 miejsce.

 

Slovenian Open 2006Slovenian Open, Zelezniki (Słowenia), 22-30.07.2006

Slovenian Open tym razem zorganizowano na Ratitovcu niedaleko Soriskiej Planiny. Wśród 100 pilotów wystartowało 8 Polaków. Rozegrano 4 ważne konkurencje o łącznej długości 175,6km. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, tym razem Słoweńcy nie dali sobie odebrać zwycięstwa i pięć pierwszych lokat zgarnęli dla siebie. Najlepszy z Polaków Paweł Faron zajął 11 pozycję. Janusz Fuzowski z naszego Teamu uplasował się na 45 miejscu.

 

Hungarian Open 2006Hungarian Open, Tolmin (Słowenia), 24.08-1.09.2006

Hungarian Open na Kobali (Słowenia). Punktuowało 64 pilotów. Całe podium obstawili Słoweńcy. Najlepszy Węgier - szósty, a najlepszy (spośród 8 startujących) Polak - siódmy. Tym Polakiem był nasz kolega z teamu Janusz (!). Węgrom udało się zorganizować tylko 3 taski: 41,2km, 55,6km i 70,9km. Kliknięcie na logo zawodów przeniesie Cię na stronę FAI zawierającą szczegółowe wyniki.
 

OLCOLC 2006 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2018)

W tym roku odbyła się czwarta edycja polskiego OLC. Wzięło w niej udział 77 paralotniarzy. Poniżej są tabele z wynikami pilotów z teamu Rohačka Paragliding.

FAI-3 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA (tylko Rohačka Paragliding)
4 Rafał Pachulski 682,67
7 Janusz Fuzowski 609,83
28 Tomek Machałowski 398,62
45 Grzegorz Fabijaniak 272,32
48 Sławek Kędziak 252,61
71 Artur Woźniak 83,80

To suma punktów z trzech najlepszych lotów, w tym conajmniej jednego wykonanego w Polsce.

W rywalizacji drużynowej wzięło udział 11 teamów. ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 3 miejsce (powtarzając wynik z 2004 roku). W tym sezonie powrócono do reguł z 2003 i liczono 3 najlepsze loty trzech najlepszych pilotów z teamu. 

Sędzia OLC wprowadził na wniosek pilotów dwie nowe klasyfikacje. W jednej z nich znaleźli się Nasi. To tabela nazwana PARAGLIDER SPORT, czyli piloci latający na paralotniach co najwyżej DHV2. Spośród 23 zawodników wypadliśmy następująco:

FAI-3 PARAGLIDER SPORT
7 Tomek Machałowski
11 Grzegorz Fabijaniak
12 Sławek Kędziak
22 Artur Woźniak

Na koniec zostawiłem informację o WYGRANIU!!! konkurencji JUNIORS PARAGLIDING przez Rafała Pachulskiego. Punktowało 9 "młodzików" ;-).

Podobnie jak w ubiegłym roku, organizator nie prowadził statystyk na serwerze OLC. Dlatego poniżej znajdziesz tabelę z najlepszymi lotami pilotów teamu ROHAČKA PARAGLIDING.
Nasze NAJLEPSZE LOTY
Rafał Pachulski 194,48 km
Janusz Fuzowski 163,41 km
Grzegorz Fabijaniak 123,10 km
Tomek Machałowski 118,98 km
Sławek Kędziak 95,28 km
Artur Woźniak 55,86 km

 

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2006
(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
 

W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Władysław Vermessy sklasyfikował 86 pilotów (dokładnie tyle samo co w ubiegłym roku). Oto tabela ze zwycięzcami i reprezentantami Naszego Teamu.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Rafał Łuckoś 480,94 1
2 Krzysztof Ziółkowski 424,15 2
3 Sławomir Kaczyński 423,19 5
... ... ... ...
8 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 356,19 5
32 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) 93,45 5
36 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 86,15 10
43 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 58,69 5
70 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 26,00 41

Rok 2005 to trzeci sezon "zawodniczy" ;-) dla Teamu Rohačka Paragliding.

Poniżej trochę nudnych statystyk przedstawiających głównie nasze (a co?) wyniki. Zapraszam do zapoznania się z tabelami.

 

Polish OpenParalotniowe Mistrzostwa Polski, Pieve d'Alpago (Włochy), 22.05-28.05.2005r.

Otwarte Paralotniowe Mistrzostwa Polski odbyły się tak jak w ubiegłym roku w Pieve d'Alpago (Włochy). W zawodach uczestniczyło 73 pilotów z 14 drużyn/teamów z 6 krajów (Bułgaria, Czechy, Litwa, Polska, Wielka Brytania, Włochy). Pogoda dopisała, stąd 5 bardzo długich tasków (najdłuższy 129,5 km). Zawody wygrał Wojciech Maliszewski, przed reprezentującym Niemcy - Robertem Bernatem oraz Marcinem Tobiszewskim. Reprezentanci naszego teamu uplasowali się na następujących pozycjach: Fuzja - 16, Pachulak - 36, Tomo - 46, Sław(ny) - 48.

W klasyfikacji Paralotniowych Mistrzostw Polski, spośród 56 zawodników zajęliśmy lokaty: Janusz Fuzowski - 13, Rafał Pachulski - 28, Tomek Machałowski - 35 i Sławek Kędziak - 36.

W klasyfikacji drużynowej nasz team znalazł się dokładnie w połowie stawki na 7 miejscu.

Na deser statystyk z Polish Open 2005 zostawiłem wiadomość, z której jesteśmy najbardziej dumni. Chodzi tu o klasyfikację pilotów latających w tzw. klasie serial tzn. na certyfikowanych skrzydłach (maksymalnie DHV2-3). NASZ ZAWODNIK NA PUDLE!.

KLASYFIKACJA SERIAL
1 Paweł Faron Advance Omega 6
2 Wojciech Chyla Dudek Shark
3 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) Gradient Aspen
... ... ...
13 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) Gradient Saphir2000
18 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) Gradient Aspen
20 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) Gradient Aspen

 

Slovenian OpenOtwarte Mistrzostwa Słowenii, Kobarid (), 24.07-31.07.2005r.

Otwarte Mistrzostwa Słowenii zorganizowano w Kobaridzie nieopodal góry Stol. W zawodach sklasyfikowano 76 pilotów w tym 9 Polaków, z czego team Rohačka Paragliding reprezentowali Fuzja, Tomo i Greg. Wygrał Polak(!) Roman Witkowski wyprzedzając Słoweńców Klemena Peljhana i Romana Lotrica. W ten sposób Polak zrewanżował się za wygranie zeszłorocznych Polish Open przez Słoweńca. Janusz Fuzowski zajął ostatecznie bardzo dobre 12 miejsce. Wygrał trzeci task, po którym prowadził(!) w klasyfikacji generalnej. Udało się zachować na pamiątkę :-) tabelę po trzech konkurencjach. Janusz od czasu kiedy stanął na trzecim miejscu podium w klasyfikacji "serial" na Mistrzostwach Polski, przesiadł się na skrzydło Gradient Avax XC, które nie uzyskało DHV2-3, dlatego nie mógł cieszyć się z wygrania klasy seryjnej w tych zawodach. Tomek Machałowski zajął 53 a Grzegorz Fabijaniak 69 miejsce w klasyfikacji generalnej.
 

OLCOLC 2005 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2018)
To już trzecia edycja polskiego OLC. Sklasyfikowano w niej 75 paralotniarzy. Oto tabele z wynikami pilotów z teamu Rohačka Paragliding. Na początek klasyfikacja FAI-3 (dla przypomnienia - liczy się sumę punktów z trzech najlepszych lotów, z których conajmniej jeden musi być wykonany w Polsce).
FAI-3 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA (tylko Rohačka Paragliding)
9 Janusz Fuzowski 509,35
21 Rafał Pachulski 446,82
30 Sławek Kędziak 346,40
39 Tomek Machałowski 307,49
65 Grzegorz Fabijaniak 138,88
Rywalizacja drużynowa była w tym roku bardzo silna, choć wzięła w niej udział mniejsza liczba teamów (9) niż w poprzednim sezonie. ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 4 miejsce. Liczono 3 najlepsze loty czterech najlepszych pilotów z teamu.
W konkurencji JUNIORS PARAGLIDING na 10 walczących "młodzików" nasz najmłodszy kolega z Teamu - Rafał Pachulski zając drugie miejsce!!!

Z nieznanych względów organizator zrezygnował z prowadzenia statystyk na serwerze OLC. Tym bardziej warto w tym miejscu podsumować loty teamu ROHAČKA PARAGLIDING.

WSZYSTKIE LOTY - statystyka indywidualna
Janusz Fuzowski I 1740,96 km 30 58,03 km
Tomek Machałowski 630,64 km 18 35,04 km
Sławek Kędziak II 623,42 km 15 41,56 km
Rafał Pachulski 530,36 km 7 75,77 km
Grzegorz Fabijaniak III 205,95 km 8 25,75 km
Artur Woźniak IV 23,34 km 1 23,34 km

 I - uwzględniony niezaliczony najdłuższy lot Janusza w tym sezonie wykonany dnia 18.09.2005 to jest... po oficjalnym zakończeniu sezonu. To 129,17km po starcie za wyciągarką w Pabianicach. Lot znajduje się na serwerze OLC, ale nie jest punktowany, a szkoda bo Janusz mógłby skoczyć o jedną-dwie pozycje. Oto ten lot:

kliknij aby powiększyć

II - liczone wraz z niezaliczonym przez sędziego narodowego pierwszym lotem Sławka w tym sezonie wykonanym po starcie za wyciągarką z Nowego Miasta nad Pilicą. Lot jest na serwerze ale ma czerwoną "mordkę".

III - liczone wraz z niezaliczonym przez sędziego narodowego najdłuższym (46,5 km) lotem Grega w tym sezonie. Startował za wyciągarką w Nowym Mieście nad Pilicą. Lot jest na serwerze ale ma czerwoną "mordkę".
IV - to jedyny przelot Artura zgłoszony do OLC. Lot nie jest oficjalnie zaliczony. Wiemy dlaczego, ale nie powiemy ;-).
NAJLEPSZY (zaliczony) LOT - statystyka
Janusz Fuzowski 178,35 119,23
Rafał Pachulski 154,55 103,04
Tomek Machałowski 133,84 89,23
Sławek Kędziak 132,26 88,84
Grzegorz Fabijaniak 53,42 35,61
Artur Woźniak 35,01 23,34

Aeroklub Polski Polski Ranking Pilotów Paralotniowych 2005

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2023)
 
W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Władysław Vermessy sklasyfikował 86 pilotów (aż o 23 mniej niż w 2004). Team ROHAČKA PARAGLIDING reprezentowali ci sami zawodnicy co w zeszłym roku, plus nowy teamowicz - Pachulak.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Wojciech Maliszewski 494,00 bez zmian
2 Rafał Łuckoś 486,63  1
3 Marcin Tobiszewski 464,56  1
... ... ... ...
13 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 209,99  5
26 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 121,78  14
29 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 111,91  30
37 Rafał Pachulski (Rohačka Paragliding) 83,14  15
38 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 82,10  10
82 Artur Woźniak (Rohačka Paragliding) 19,92  5

To (jak zapewne się domyślasz) drugi sezon, w którym piloci teamu Rohačka Paragliding zdecydowali się na współzawodnictwo.

Braliśmy udział w PolishOpen/PMP/LoopCup’2004, DutchOpen’2004, CzechOpen’2004, PolishOpen2’2004 i OLC’2004 oraz zostaliśmy sklasyfikowani w Rankingu’2004.

 

Polish OpenParalotniowe Mistrzostwa Polski, Pieve d'Alpago (Włochy), 23-28.05.2004r.

Zawody odbyły się w Pieve d'Alpago. Uczestniczyło w nich 83 pilotów z 19 drużyn/teamów z 8 krajów (Czechy, Litwa, Polska, Rosja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy), w tym 6 osobowa reprezentacja naszego teamu. Zawody wygrali bracia Valice ze Słowenii za nimi uplasował się Marcin Tobiszewski. Lokaty naszych: Fuzja - 38, Tomo - 56, Pachulak - 58, Sław(ny) - 59, Greg - 71, Artur - 77.

Ponieważ zawody miały rangę Paralotniowych Mistrzostw Polski, więc warto zamieścić oficjalną klasyfikację mistrzostw. Mistrzem PL został Marcin Tobiszewski, natomiast miejsca naszych pilotów to: 22 - Janusz Fuzowski, 35 - Tomek Machałowski, 37 - Rafał Pachulski, 38 - Sławek Kędziak, 47 - Grzegorz Fabijaniak, 51 - Artur Woźniak.

W klasyfikacji teamowej Rohačka Paragliding (wtedy jeszcze Association) zajęła 9 miejsce spośród 19 zespołów.

 

Dutch OpenDutch Open 2004, Tolmin (Słowenia), 25-31.07.2004r.

Otwarte mistrzostwa Holandii rozegrano w znanej paralotniarzom miejscowości Tolmin na Słowenii. W zawodach udział wzięło 97 pilotów w tym 11 Polaków. Z naszego teamu zdecydował się na start tylko Janusz Fuzowski. Wygrał Rosjanin Mikołaj Szorohow przed Słoweńcem Jurijem Vidicem i następnym Słoweńcem Milą Razingerem. Janusz Fuzowski zajął 71 pozycję. Ciekawostką tych zawodów jest na pewno fakt, że klasyfikację kobiet wygrała Polka - Klaudia Bułgakow.

 

Czech OpenCzech Open 2004, Tolmin (Słowenia), 8.08-14.08.2004r.

Otwarte mistrzostwa Czech również zorganizowano w Tolminie na Słowenii. Tu stawiło się na start 124 zawodników w tym 15 Polaków. I znowu z Rohački Paragliding wystartował tylko Janusz Fuzowski. Wygrał Czech Tomás Brauner przed swoim rodakiem Radkiem Večeřą i Rosjaninem Mikołajem Szorohowem. Janusz Fuzowski uplasował się na 97 pozycji.

 

Polish OpenPolish Open II 2004, Cornizzolo (Włochy), 18-25.09.2004r.

(niestety nie zachowała się w internecie strona  zawodów, a zawody nie zostały zgłoszone do FAI, więc pod logo nie ma przekierowania do pełnych wyników - przyp. 2018)

Organizator majowych otwartych Mistrzostw Polski zachęcony sukcesem organizacyjnym i wysoką frekwencją zdecydował się zorganizować drugą edycję Polish Open w okolicach Cornizzolo we Włoszech, na którą zjechało się... tylko 12 pilotów gotowych do startu. Wystąpili tam Holendrzy, Polacy i Słowacy. Zawody wygrał Gabriel Kanuch przed Stefanem Vypariną (obaj ze Słowacji), trzevi był Walter Wojciechowski. Team Rohačka Paragliding reprezentowali Sław(ny) i Tomo. Sławek zajął 6 lokatę, a Tomek 9. "Obok" zawodów latała również Aneta.
Pełna  klasyfikacja końcowa zawodów znajduje się w jednym z artykułów w naszej czytelni.

 

OLCRanking przelotów OLC 2004 Świat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2018)
W drugiej edycji polskiego OLC wzięło udział 70 paralotniarzy. W indywidualnej klasyfikacji FAI-3 liczy się sumę punktów z trzech najlepszych lotów, z których conajmniej jeden musi być wykonany w Polsce.
FAI-3 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
6 Janusz Fuzowski 492,42
17 Tomek Machałowski 362,99
28 Grzegorz Fabijaniak 308,41
32 Sławek Kędziak 291,92
59 Artur Woźniak 112,67
Sklasyfikowano 13 teamów, spośród których ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 3 miejsce w DRUŻYNOWEJ KLASYFIKACJI FAI-3. Liczono 3 najlepsze loty czterech najlepszych pilotów z teamu.
WSZYSTKIE LOTY - STATYSTYKA INDYWIDUALNA
3 Janusz Fuzowski 2977,49 1922.11 49
19 Tomek Machałowski 969,80 601.36 18
29 Grzegorz Fabijaniak 738,54 484.96 16
31 Sławek Kędziak 693,31 435.51 13
61 Artur Woźniak 131,67 87.78 4
NAJLEPSZY LOT - STATYSTYKA INDYWIDUALNA
5 Janusz Fuzowski 234,35 156,23
26 Tomek Machałowski 130,45 74,55
29 Grzegorz Fabijaniak 126,15 84,10
40 Sławek Kędziak 111,92 74,61
62 Artur Woźniak 62,63 41,75

ROHAČKA PARAGLIDING tak jak w zeszłym roku zajęła 2 miejsce w STATYSTYCE DRUŻYNOWEJ - WSZYSTKIE LOTY. Pięciu pilotów teamowych zgłosiło równo 100 lotów o łącznej długości 3531,72 km co 5510,81 punktów.

 

Aeroklub PolskiPolski Ranking Pilotów Paralotniowych 2004

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2020)
 
W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Zbigniew Domaradzki sklasyfikował 109 paralotniarzy (o 6 więcej niż w 2003). Team ROHAČKA PARAGLIDING reprezentowało 5 zawodników: Greg, Tomo oraz debiutanci w rankingu Janusz, Sław i Artur.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Wojciech Maliszewski 10450 bez zmian
2 Marcin Tobiszewski 10284,8 bez zmian
3 Rafał Łuckoś 9556,7  1
... ... ... ...
18 Janusz Fuzowski (Rohačka Paragliding) 3683,9 debiut
40 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 1544,5  24
48 Sławek Kędziak (Rohačka Paragliding) 1134,9 debiut
59 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 877,5  16
77 Artur Woźniak (Rohačka Paragliding) 420,5 debiut

To pierwszy rok, w którym piloci teamu Rohačka Paragliding (wtedy jeszcze z dopiskiem Association) zdecydowali się na jakiekolwiek współzawodnictwo.

Braliśmy udział w PolishOpen/LoopCup’2003 i OLC’2003 oraz zostaliśmy sklasyfikowani w Rankingu’2003.

 

Polish Open LOOP Cup 2013, Bassano del Grappa (Włochy), 2-5.09.2003

W zawodach Loop Cup uczestniczyło 71 pilotów z 21 drużyn/teamów z 7 krajów. Początkowo miały to być Mistrzostwa Polski, ale w ostatniej chwili Aeroklub Polski wycofał się z pomysłu rozgrywania ich poza terytorium kraju. Rozegrano 4 konkurencje, w tym 2 Speed Run i 2 Race to Goal o długościach od 38 do 120 km. Zawody wygrał Słoweniec Aljaz Valic, przed Włochem Federico Nevastro i Rafałem Łuckosiem.
Team ROHAČKA PARAGLIDING uplasował się na... 19 miejscu w klasyfikacji drużynowej. Przypominam jednak, że to pierwsze nasze zawody i tylko 2 pilotów pracujących na punkty dla teamu. A byli to Tomo (54 lokata) i Greg (60 lokata).

 

OLCRanking przelotów OLC 2003 Swiat

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2018)
 
W tegorocznej POLSKIEJ edycji OLC wzięło udział 48 paralotniarzy. Indywidualna klasyfikacja FAI-3 jest najbardziej prestiżowa ze wszystkich zestawień. Liczy się sumę punktów z trzech najlepszych lotów (przy czym conajmniej jeden z nich musi być wykonany w Polsce).
FAI-3 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
5 Janusz Fuzowski 432,33
24 Tomek Machałowski 257,43
29 Artur Woźniak 213,75
43 Grzegorz Fabijaniak 116,58

W 2003 roku sklasyfikowano 9 teamów, spośród których ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 5 miejsce w DRUŻYNOWEJ KLASYFIKACJI FAI-3. Liczono 3 najlepsze loty trzech najlepszych pilotów z teamu.

WSZYSTKIE LOTY - STATYSTYKA INDYWIDUALNA
1 Janusz Fuzowski 1921,15 1276,61 42
12 Tomek Machałowski 805,80 527,49 22
27 Artur Woźniak 411,13 268,83 9
44 Grzegorz Fabijaniak 132,00 88,00 4
NAJLEPSZY LOT - STATYSTYKA INDYWIDUALNA
8 Janusz Fuzowski 168,16 112,11
28 Artur Woźniak 105,11 70,07
30 Tomek Machałowski 99,86 66,57 *
42 Grzegorz Fabijaniak 60,60 40,40

* - ponieważ Tomo nie dysponował GPS'em, który oprócz położenia geograficznego zapisywałby również wysokość, zgodnie z regulaminem nie mógł zgłosić lotu powyżej 100 pkt-ów. Ten lot został sztucznie skrócony dla potrzeb OLC (bez skracania było tego ok. 74 km)

ROHAČKA PARAGLIDING zajęła 2 miejsce w STATYSTYCE DRUŻYNOWEJ - WSZYSTKIE LOTY. Czterech naszych pilotów zgłosiło 77 lotów o łącznej długości 2160,93 km co dało w sumie 3270,82 pkt.

 

Aeroklub PolskiPolski Ranking Pilotów Paralotniowych 2003

(niestety tabele ze szczegółowymi wynikami zniknęły z internetu - przyp. 2020)
 
W rankingu organizowanym przez Aeroklub Polski sędzia Zbigniew Domaradzki sklasyfikował 103 paralotniarzy. Z naszego Teamu zadebiutowali Greg i Tomo. Oto fragment tabeli końcowej:
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1 Wojciech Maliszewski 9200,4
2 Marcin Tobiszewski 8836,3
3 Roman Witkowski 8564,1
... ... ...
64 Tomek Machałowski (Rohačka Paragliding) 559,3
75 Grzegorz Fabijaniak (Rohačka Paragliding) 374,4
­